Aplikacija za otkrivanje opasnih hemikalija

Aplikacija za mobilne telefone „Scan4Chem“, koja omogućava da saznamo da li proizvodi koje svakodnevno koristimo sadrže opasne hemikalije, dostupna je i građanima Srbije, saopštila je 12. decembra organizacija Alternativa za bezbednije hemikalije

Aplikacija daje mogućnost korisnicima da skeniranjem barkoda proizvoda pošalju upit snabdevaču i saznaju da li taj proizvod sadrži neke od tzv. supstanci koje izazivaju zabrinutost

Aplikacija daje mogućnost korisnicima da, kako su istakli, skeniranjem barkoda proizvoda pošalju upit snabdevaču i saznaju da li taj proizvod sadrži neke od tzv.  supstanci koje izazivaju zabrinutost, a koje su navedene na listi Evropske agencije za hemikalije.

„Snabdevači su prema Zakonu o hemikalijama dužni da na upite potrošača daju informaciju o tome ima li ovih supstanci u njihovim proizvodima samo ukoliko tih supstanci ima više od 0,1 odsto. U budućnosti, kako se bude punila baza sa podacima od proizvođača, korisnici će moći da odmah, po skeniranju proizvoda, saznaju da li on sadrži ove supstance ili ne. Zato je sada važno da što veći broj korisnika pošalje upite za različite proizvode i da traži od kompanija da na njihove upite odgovore“, navodi se u saopštenju.

Lansiranje aplikacije je deo evropskog projekta koji realizuje „Life AskReach“ konzorcijum 20 organizacija koje predvodi državna Agencija za životnu sredinu Nemačke (UBA), a u kom aktivno učestvuje i domaći ALHem, lokalna organizacija koja okuplja hemičare i druge stručnjake koji imaju iskustva u upravljanju opasnim hemikalijama.

„Najpoznatije supstance koje izazivaju zabrinutost, a koje se mogu naći u proizvodima su: ftalati, usporivači gorenja, bisfenol A i perfluorovane supstance. Ftalata najčešće ima u proizvodima od plastike i oni mogu da štetno utiču na reproduktivno zdravlje i da remete rad endokrinog sistema. Usporivači gorenja nalaze se u sunđerastim delovima nameštaja, tepisima, sedištima u automobilima, naročito u proizvodima od reciklirane plastike, prenose se vazduhom i preko kože, utiču na rad endokrinog sistema, na razvoj mozga i hiperaktivnost kod dece“, objasnila je Jasminka Ranđelović, mr biohemije, programska koordinatorka ALHem-a.

Prema njenim rečima, bisfenol A, globalno najkomercijalnija hemikalija, može se naći u plastičnim bocama za vodu od tvrde polikarbonatne plastike, dokazano štetno utiče na reproduktivno zdravlje i na rad endokrinog sistema.

„Perfluorovane supstance najčešće nalazimo u nepromočivoj odeći i obući, kao i u kuhinji, na posuđu od teflona koji je oštećen, jer se
na posuđu od teflona koji je oštećen, na tim posudama oslobađa ova supstanca“, rekla je Jasminka Ranđelović.

Podelite ovaj tekst: