БЕСПОВРАТНА ПОМОЋ СРПСКОЈ ПРЕХРАМБЕНОЈ ИНДУСТРИЈИ: За унапређење конкурентности 12 милиона долара

Пројекат за конкурентну привреду америчке агенције УСАИД спроводиће се у наредне четири године. Намењен је српској прехрамбеној индустрији, првенствено за воће и поврће, а циљ пројекта је да повећа продају и извоз прехрамбених производа на домаћем и међународном тржишту

У Србији се око 5.200 фирми бави производњом прехрамбених производа и производњом пића, а тај сектор упошљава око 92.000 људи, подаци су Привредне коморе Србије (ПКС). Мала и средња предузећа у прехрамбеној индустрији у Србији чине 19,6 одсто сектора МСП и запошљавају 25 одсто свих запослених у МСП сектору. О значају ове и пољопривредне индустрије говори и податак да оне учествују са 11,9 одсто у бруто домаћем производу и у великој мери доприносе суфициту спољнотрговинске размене јер је покривеност увоза извозом 220 одсто. Учешће у извозу расте из године у годину.

Највећи проблем те индустрије је, међутим, велика разуђеност и то што је малим произвођачима тешко да пронађу купце на страним тржиштима, али и да се позиционирају на домаћем. Због тога је Агенција Сједињених Америчких Држава за међународни развој (УСАИД) покренула Пројекат за конкурентну привреду који ће дати подршку компанијама које се баве прерадом и извозом прехрамбених производа. Пројекат ће се спроводити наредне четири године, а његова вредност је 12 милиона долара.

Александар Павловић, директор УСАИД Пројекта за конкурентну привреду, објашњава да ће се све активности спроводити са домаћим партнерским организацијама које највише могу да допринесу и привуку друге актере. У првој фази то ће бити пословни инкубатори.

– Циљ пројекта је да повећа продају и извоз српских прехрамбених производа на домаћем и међународном тржишту, са фокусом на воће и поврће, јер овај сектор садржи велики потенцијал за инвестиције и запошљавање – каже Павловић за магазин Економетар.

Пројекат подржава и Привредна комора Србије која ће и сама током његове реализације повећати ниво својих услуга намењених МСП сектору у области производње и прераде воћа и поврћа.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • У САНУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА У ИЗДАЊУ ЕКОНОМСКОГ ФАКУЛТЕТА: Како је уништен монетарни систем, а потом и привреда
  • НОВЕ ПОГОДНОСТИ ЗА КЛИЈЕНТЕ ОТП ЛИЗИНГА: У првом кварталу портфолио већи за 12,5 одсто
  • РАЗВОЈНА АГЕНЦИЈА СРБИЈЕ (РАС) РАСПИСАЛА ЈАВНИ ПОЗИВ: Бесплатан менторинг за привреднике
  • EНTOНИ J. MEJO И НATAН НOИРA: ЊИХOВO ВРEME (1): Првa жeнa милиoнeр у СAД
  • Следећи број Економетра излази 5. јуна 2018.
Podelite ovaj tekst: