ДР БЛАГОЈЕ ПАУНОВИЋ: Драматично – оснива се мање фирми

Мала и средња предузећа су још увек најзначајнији послодавац у домаћој привреди, али она, притиснута великим проблемима, постепено губе дах и више нису у стању да прихвате прекобројне из великих предузећа

Благоје Пауновић

Благоје Пауновић

Готово сви индикатори пословања показују да су мала и средња предузећа у Србији у веома тешком положају. Њих је криза највише и погодила. А један од најупечатљивијих индикатора кризе је пад запослености у овом сектору за 6,6 одсто у 2010., што је дупло већи пад него у укупној привреди. То је важан показатељ када се зна да се приватни сектор веома рационално понаша и да запошљава људе кад је извесно да ће они више доприносити фирми него што их она плаћа. Дошло је и до пада индустријске производње, смањења инвестиција и рентабилности – истиче у интервјуу за Економетар др Благоје Пауновић, професор на београдском Економском факултету.

Као експерт за област пословања малих и средњих предузећа, проф. др Пауновић упозорава да је криза овог сектора веома драматична:

– У борби да превазиђу очиту кризу, мали се суочавају са већ добро знаним проблемима као што су приступ новом капиталу, неликвидност и сива економија. Посебно их погађа погоршање услова финансирања јер су силом прилика упућени на комерцијалне банке пошто су средства која се могу добити из Фонда за развој, који је преузео и улогу Гаранцијског фонда, мала и недовољна. За њих су услови за добијање кредита најчешће неповољнији него за велике, рокови су краћи, камате више, уз већа средства обезбеђења. С друге стране, малима једноставно нису доступни извори финансирања који су резервисани за велике. Не могу доћи до новца емитујући обвезнице јер тржиште не прихвата њихове вредносне папире а ни до власничког капитала емисијом обвезница – објашњава саговорник Економетра.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: