KAKO I ZAŠTO SE UREDNICA EKONOMIJE CRNOGORSKOG DNEVNOG LISTA “VIJESTI” OBRELA U DONGUANU PRE NEKOLIKO MESECI: Stranci u Kini predaju engleski i bez diplome

Zbog velike potražnje za stranim predavačima engleskog jezika, u Donguanu ima nastavnika iz bivših sovjetskih republika, SAD, Velike Britanije, Njemačke, bivših jugoslovenskih republika i afričkih država. Plate stranih učitelja su u prosjeku oko 1.500 eura, a troškovi života su relativno niski, pa se može uštedjeti

Donguan je grad sa oko devet miliona stanovnika i ima razvijenu privredu

Želite da radite u Kini kao predavač engleskog jezika, a nijeste profesor engleskog jezika? Ne brinite, možete da predajete engleski jezik u Kini i bez diplome.” „Kina je velika zemlja, ali je njena potreba za predavačima engleskog jezika još veća. Sa populacijom od preko 1,3 milijarde i obnovljenim fokusom na engleski jezik u školama, potražnja za tičerima (english teacher) raste.“

To su neki od navoda na koje sam naišla pretražujući internet o poslovima u Kini, nakon poziva prijatelja da dođem kod njih u Donguan (Dongguan). “Možeš da radiš kao predavač, znaš engleski. Imaćeš dobru platu, moći ćeš da uštediš, što u Crnoj Gori nikad nećeš moći“, rekli su mi prijatelji iz Crne Gore koji su već skoro dvije godine u Kini.

„Da predajem engleski bez diplome profesora engleskog jezika? To nije moguće!“,mislila sam.Osim toga,moj engleski jeste solidan, mogu brzo da prevedem izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda ili Svjetske banke, da uradim intervju sa direktorom neke strane kompanije, ali ne znam da li bih mogla na engleskom jeziku da ispričam bajku djeci… Mnogo nedoumica sam imala, ali ipak sam uzela neplaćeno odsustvo u listu Vijesti, gdje sam urednica ekonomije, i evo me u Donguanu, predajem engleski jezik.

Grad Donguan, inače, ima oko devet miliona stanovnika, a nalazi se u delti Biserne rijeke, između gradova Gvandžoa i Šenžena. Donguan ima razvijenu privredu i veliku proizvodnju, pa je po izvozu na četvrtom mjestu u Kini. Zapošljava ogroman broj radnika u ruralnim područjima, u proizvodnji elektronskih artikala i drugih hardvera, poput računarskih perifernih uređaja.

Posao sam dobila nakon dvadesetak dana traženja i nekolika intervjua i odrađenih demo časova.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • KOMPANIJA NIS OBJAVILA: Neto dobit NIS-a 27 milijardi dinara
  • PREMIJERKA SRBIJE NA KONFERENCIJI O RAZVOJU KREATIVNE INDUSTRIJE: Kreativna industrija može da rebrendira Srbiju
  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE UVELA SISTEM REGISTRACIJE „BEZ ŠALTERA“: Elektronska registracija oko 30 odsto jeftinija od „papirne“
  • NACRTOM ZAKONA O NAKNADAMA ZA KORIŠĆENJE JAVNIH DOBARA PREDVIĐENA VEĆA PLAĆANJA: Naknade za zaštitu životne sredine – udar na budžet građana i privredu
  • TV SLIKE I PRILIKE: Moju zemlju srce bira
  • MENADŽERSKI VODIČ: Piterov princip
  • POSLOVNA SAZNANJA: Zašto odlažemo – sebe
  • ERIK RIS: ”STARTUP NAČIN” (1): Tasteri nisu „deo inventara“
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2018.
Podelite ovaj tekst: