KAKO KOMPANIJE PRONALAZE PRAVE LJUDE I PREPOZNAJU TALENTE

Uspešne kompanije ne zapošljavaju više na tradicionalan način, analizirajući diplome i radne biografije kandidata – talenti se otkrivaju nekonvencionalnim metodama

Najmanje četiri izdavača su u rukama imali “Hari Potera”, prvenac Džoane Rouling, ali je samo jedan odlučio da ga za male pare – samo 2.500 dolara – otkupi i sa autorkom, nezaposlenom samohranom majkom, zaključi ugovor. “Hari Poter” knjige, koje su izlazile u nastavcima, od tada su prodate u milionima primeraka, a franšiza za tog junaka savremene omladinske književnosti, prava na filmove, fotografije, postere, suvenire, meri se milijardama dolara.

Ovo je jedan od primera koje, podjednako za velike uspehe i spektakularne promašaje u otkrivanju talenata, navodi novinar “Volstrit džornala” Džordž Anders u svojoj knjizi “Retko otkriće” (“Rare Find”). Knjiga, koja se pojavila početkom oktobra, privlači veliku stručnu pažnju i dobija pohvalne recenzije u poslovnoj štampi. Pre svega zbog teme – kako kompanije pronalaze prave ljude i u procesu zapošljavanja prepoznaju talente, one koji im omogućavaju da ostanu u konkurentskoj utakmici – ali i zbog mnogo poučnih primera koji pokazuju da stara praksa nije više adekvatna za novo vreme.

Svako odeljenje “ljudskih resursa” u kompaniji (novo, adekvatnije ime za nekadašnje kadrovske i personalne službe i kod nas), stalno je u dilemi: kako prave ljude razlikovati od pogrešnih. Uobičajeni metodi: diplome kao dokaz o završenim školama i stečenim akademskim titulama, Si-Vi – radna i životna biografija – daju doduše nagoveštaje ko je ko i prosečne rezultate kod odabira, ali prosekom se ne stiže do vrhova. Ima mnogo talentovanih čiji su potencijali i sposobnosti mnogo veći od ispitnih ocena, koje, uostalom, mogu da budu i rezultat činjenice da je neko morao da radi dok je studirao, ili ga ceo školski program jednostavno nije zanimao. Nema li, uostalom, dovoljno primera da su neki od najvećih preduzetnika i najuspešnijih biznismena napustili studije da bi napravili velike poslovne imperije. Bil Gejts i nedavno preminuli Stiv Džobs uverljivo svedoče o ovome.

Opširnije u štampanom izdanju

Podelite ovaj tekst: