ODRŽIVI RAZVOJ SRPSKE PRIVREDE: Profit je u odgovornom poslovanju

Iako je dokazano da se poslovanjem na principima održivog razvoja ostvaruju bolji poslovni rezultati, postoje brojni sistemski problemi koje država treba da reši kako bi se više kompanija priključilo društvu uspešnih. Srpska asocijacija menadžera organizovala je razgovor o ovoj temi gde su predstavljeni primeri dobre prakse, ali je bilo reči i o problemima koje treba otkloniti

Učesnici panel rasprave „Održivi razvoj srpske privrede“, koja je održana 27. aprila u Beogradu u organizaciji Srpske asocijacije menadžera

Iako su investicije u održivi razvoj visoke, one su dugoročno isplative i zato sve veći broj kompanija u Srbiji ulaže upravo u taj oblik razvoja. „Održivi razvoj srpske privrede“, bila je tema Business Talk-a koji je održan 27. aprila u Beogradu u organizaciji Srpske asocijacije menadžera. Panel diskusiju je vodila Marijana Pavlović, iz revizorske kuće KPMG, a uspešne primere dobre prakse predstavile su kompanije Hemofarm, Heineken, IKEA, Schneider Electric, Coca-Cola HBC Srbija, Delta holding, Henkel i Ball Packaging Europe.

Kompanije, naročito one koje dolaze iz inostranstva, napreduju u izveštavanju o održivom razvoju, rekla je Marijana Pavlović. Te kompanije, prema njenim rečima, ispunjavaju mnogo veće standarde od onih koje propisuje zakon:
– Naša zemlja je potpisnica Globalnog dogovora čije su članice u obavezi da poštuju deset univerzalnih principa iz oblasti zaštite životne sredine, ljudskih i radnih prava i antikorupcije. Globalni dogovor, između ostalog, podstiče i primenjivanje ciljeva održivog razvoja, nekada zvanih Milenijumski ciljevi, koje treba sprovesti do 2030. Srbija je takođe potpisnica tih ciljeva. Ovi ciljevi fokus stavljaju na ljude – na borbu protiv siromaštva i nejednakosti, uz očuvanje eko sistema i primenjivanje inkluzivne ekonomije – rekla je Marijana Pavlović u uvodu diskusije.

Štednja resursa

Sandra Savić, direktorka korporativnih komunikacija Hemofarma, potvrdila je tezu da je poslovanje u skladu sa principima održivog razvoja u korelaciji sa ostvarivanjem boljih poslovnih rezultata. Naime, nakon pet godina uspešnog upravljanja održivim razvojem, Hemofarm ostvaruje samo benefite.

– Vodimo računa o vodi koju koristimo u proizvodnom procesu, ali i o otpadnim vodama, investiramo u postrojenja za prečišćavanje vode, štedimo električnu energiju, najčešće tako što sprovodimo inovativna rešenja naših zaposlenih. Tako su zaposleni osmislili da vodu koju koristimo zaleđuju noću kada je struja jeftinija i sutradan je postepeno odleđujemo i koristimo u našim rashladnim uređajima. Na taj način štedimo pet do sedam posto energije, što sada možda ne izgleda mnogo, ali dugoročno je značajno. Principi održivog razvoja utkani su u poslovnu filozofiju i strategiju Hemofarma, a najviša ocena A+ za dosadašnje izveštavanje, najbolja je potvrda naše posvećenosti da svojim konkretnim delima inspirišemo druge – objasnila je Sandra Savić.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: