Podrška ženama koje se leče od raka dojke

Medjunarodna manifestacija Race for the cure ili Trka za zdravlje prvi put održana je u Beogradu u susret obeležavanju meseca borbe protiv raka dojke. Cilj ovog događaja je podrška ženama koje se leče od raka dojke, kao i podizanje svesti žena i društva u borbi protiv ove bolesti i sećanje na one koje su izgubile bitku sa ovom bolešću

Trka za zdravlje

Jasmina Lukić, koordinatorka ove manifestacije, istakla je da je ovo jedinstveni medjunarodni događaj koji se održava u preko 150 gradova sveta, i gde svake godine za unapređenje zdravlja žena šeta ili trči nekoliko miliona ljudi, dodajući da će sav novac prikupljen od registracija za trku ove godine biti usmeren na nabavku paketića za novooperisane žene.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović- Batut”, rak dojke je najčešći maligni tumor kod žena sa preko 2 miliona novoobolelih žena u svetu svake godine. U Srbiji od raka dojke svake godine oboli 4.300 žena, što predstavlja više od četvrtine svih malignih bolesti kod žena. Od ove bolesti svake godine umre 1700 žena i to je jedan od vodećih uzroka prevremene smrti kod žena. U poređenju sa drugim evropskim zemljama, Srbija se svrstava u grupu zеmаljа sа srеdnjim riziкоm оbоlеvаnjа od raka dojke – nalazi se na 16. mestu od 40 zemalja. Međutim, smrtnost od raka dojke je vrlo visoka – nalazimo nа 2. drugоm mеstu, pоslе Crne Gore.

Dr Ana Jovićević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije kaže da svaka žena može oboleti od raka dojke. Rizik za rak dojke zavisi od kombinacije različitih faktora, pri čemu su najznačajniji oni na koje ne možemo uticati – ženski pol i godine starosti. Genetski faktori odgovorni su za 5 do 10% slučajeva raka dojke a rizik mogu povećati i prethodni rak dojke, određene bolesti i karakteristike dojki kao i reproduktivni faktori. Na pojedine faktore rizika možemo uticati i na taj način smanjiti rizik za rak dojke. Preporučuju se redovna fizička aktivnost, održavanje optimalne telesne težine, izbegavanje alkoholnih pića, dojenje deteta ukoliko je moguće, i upotreba hormonskih sustitucione terapije u menopauzi ili oralnih kontraceptiva samo na preporuku lekara i uz razmatranje rizika.

Dr Jovićević je istakla da se navedenim merama ne može sprečiti rak dojke ali se može smanjiti rizik za ovu bolest. Ono što je značajno je da se zdravim načinom života smanjuje rizik i za druga maligna oboljenja, bolesti srca i krvnih sudova, bolesti kostiju i zglobova ili šećernu bolest. Redovni pregledi dojki – najznačajniji su vid prevencije koji omogućava da se bolest otkrije u početnoj fazi kada je lečenje jednostavnije i veoma uspešno. Rano otkriven i pravilno lečen maligni tumor dojke pruža više mogućnosti za lečenje uz odlične šanse za potpuno izlečenje. Najkasnije od 50. godine starosti svaka žena treba da započne mamografske preglede dojki i sprovodi ih na dve godine godine sve do 69. godine starosti.

Podelite ovaj tekst: