“Рођендан” наших часописа: У свету економије и бизниса

rodjendan-2007Представљена је и књига проф. др Данијела Цвјетићанина „Транзиција у 26 слика“

Прва годишњица часописа Економетар и Бизнис магазин (издавачке куће НИРА ПРЕС д.о.о.) свечано је обележена 20. фебруара у београдском Аероклубу. Наиме, у фебруару 2006. године, на медијској сцени Србије појавила су се два нова пословно-економска часописа Економетар (заштићено име, раније излазио као додатак у дневном листу Политика) и Бизнис магазин. Часописи су за релативно кратко време постигли веома висок рејтинг на домаћем тржишту економско-пословне периодике.

Истовремено са обележавањем прве годишњице Економетра и Бизнис магазина, промовисана је и књига проф. др Данијела Цвјетићанина „Транзиција у 26 слика“, у издању НИРА ПРЕС д.о.о. Књига садржи све коментаре које је др Цвјетићанин, као колумниста Економетра, до сада објавио. Према речима др Јурија Бајеца, који је на промоцији говорио о књизи „Транзиција у 26 слика“, аутор „не само што успева да на критички начин указује на главне противуречности транзиционог капитализма у Србији, већ своју основну поруку конзистентно провлачи кроз све текстове, а то је да – без тржишне привреде и економских слобода нема правог материјалног напретка друштва“.

Аутор „Транзиције у 26 слика“, Данијел Цвјетићанин, рекао је да је настојао да колумне буду само слике једног узбудљивог периода „али слике које могу да помогну разумевању онога што се догађа. У њима треба тражити реаговања једног економисте који је, као и сваки други грађанин, бомбардован свакодневним информацијама из привреде и политике“, изјавио је Цвјетићанин.

Према речима Радојке Николић, оснивача НИРА ПРЕС и главног и одговорног уредника Економетра и Бизнис магазина, у првој години рада часописи су јасно поставили основну уређивачку оријентацију: покушај да се раздвоји политика од економије и да се понуде информације које ће представљати прави водич кроз свет економије и бизниса. Изванредан пријем на који су часописи наишли и код најшире читалачке публике и код стручне јавности, доказује да се у томе успело.

Свечаности у београдском Аероклубу 20. фебруара, присуствовало је око триста гостију, јавних личности, привредника и новинара, а у малој анкети забележили смо само неке од оцена присутних.

Ненад Поповић, шеф Економског тима за КиМ

Редовно читам Економетар и Бизнис магазин. Мислим да представљају нешто ново на нашем тржишту. Врло је важно да привреда има своје часописе и зато је ово био успешан покушај медијског заузимања простора који је досад, у великој мери, био празан. Допадају ми се зато што имају много интервјуа са успешним људима из разних пословних сфера.

Горан Питић, Сосијете женерал

Сваки часопис носи печат оних који га стварају. Иза ових часописа стоје имена која су препознатљива у економском новинарству и то се види у култури часописа, у избору тема и саговорника. Не пропуштам да прочитам добре интервјуе и динамичне текстове у којима се види сукоб различитих мишљења.

Слободан Милосављевић, ПКС

Не пропуштам да прочитам ове магазине и мислим да је Привредна комора један од већих претплатника ових часописа. Њихов квалитет, осим актуелности, јесте и аналитичност. То генерално недостаје српским медијима, поготово онима који извештавају о економским дешавањима. Ту аналитичност управо обезбеђује искуство Радојке Николић, као реномираног економског новинара, али и искуство читаве редакције. Много пута сам био у прилици да у разговору са новинарима за дневне новине или електронске медије не знам шта да одговорим, јер новинар не зна шта ме пита?! Овде то није случај.

Топлица Спасојевић, ИТМ група

Ови часописи имају једну занимљиву карактеристику, а то је да негују једну заборављену форму – интервју. Некада је постојао часопис специјализован за тај новинарски жанр, а данас таквих магазина нема. Ово су ретки часописи који се баве пословним људима и то је од велике користи за младе који тек улазе у бизнис свет. Али и за нас који смо дуго у привреди, па можемо да пратимо шта се дешава и шта је актуелно. Доста читам биографије пословних људи и могу да откријем систем њиховог одлучивања и начин размишљања. Овде могу да упоредим размишљања наших савременика и да видим шта заокупља њихову пажњу.

Јуриј Бајец, економиста

Била је добра идеја да се Економетар који је некад био саставни део дневног листа Политика и на неки начин третирао помало површно код читалаца, као неки други додаци, претворио у озбиљнији и све читанији лист. Овај лист прати и стручна и пословна јавност и добро би било да се тај тренд и настави. Србија се све озбиљније бави економијом и привреда полако почиње да доминира, а ми смо имали празнину на тржишту таквих часописа. Верујем у будућност ова два магазина.

Драгољуб Вукадиновић, Металац

У овим часописима присутан је велики број људи из струке и приче се сагледавају из више углова. Радојка Николић покушава да буде аналитична и да ову проблематику приближи, не само професорима и стручној јавности, већ и просечним читаоцима. За прву годину ово је велики успех. Има сву подршку не само мене лично него и фирме и великог броја људи са којима сам вечерас разговарао.

Борислав Миљановић, Мекен Ериксон

Волим све часописе са економском тематиком, а ова два часописа се од осталих разликују по томе што су реалнији и директно везани са привредним животом Србије. Не баве се темама које нису практично применљиве. Мислим да ови часописи имају најдиректнију везу са економским животом земље.

Александар Бојић, Делта холдинг

Одлика ових часописа јесте добро разумевање бизниса. Новине у Србији су или неумерено критичне, таблоидне или маркетиншке, па изгледају као огласи. Ови магазини су нашли праву меру између две крајности. Мало је новина које разумеју шта је заправо бизнис. Овде то није случај. То се види из изгледа новина и овог скупа вечерас. Људи су то препознали, читају ове часописе и имају шта да кажу за њих.

Данило Шуковић, економиста

Мало економских часописа успева да опстане. Врло је тешко осмислити нешто што ће да траје. Радојка Николић је у томе успела управо због тога што је знала да нађе пут до читаоца. Понудила је конкретна решења, није се задржала само на академској обради привредних питања. За то се треба жртвовати и то није лако. Зато су многи привредни часописи и пропали, јер уредници нису били спремни да се жртвују за њих. Надам се да ће ови магазини стећи традицију, јер је у транзицији важно да се предузетницима дају идеје. Видим да се овде посебно обрађују такве теме и да предузетници могу да стекну нова знања како би проширили свој бизнис.

Арик Гилбоа, директор Doncafe

Ми поштујемо ове магазине али и Радојку Николић, њихову уредницу. Мислимо да је направила одличан потез са овим часописима. Текстови су веома озбиљни и веома добро су прихваћени у јавности. Задовољни смо начином на који извештава о нашој компанији, али и о осталим пословним људима.

Оливера Јокић, Doncafe

Изузетно важне економске теме обрађене су на један потпуно разумљив начин. И онима који нису економски стручњаци потпуно су јасне и најсложеније теме. Интересантан је и начин обраде појединих проблема, текстови не оптерећују. Иза појединих прича и интервјуа стоје и људи, а не само фирме.

Милан Петровић, Doncafе

Магазини су, дефинитивно, поставили нови стандард у новинарству и изградили себи сигуран пут и позицију. То се види и по људима који су вечерас дошли овде. Дефинитивно су неприкосновени у пословном новинарству.

Драгијана Радоњић-Петровић, директорка М&В Инвестментса

Највећи успех ових магазина јесте реалан приступ темама које се обрађују. Сви други имају више теоретски аспект обраде неких законских решења. Ови часописи увек покушају да реше практичну примену неког проблема. За пословне људе ти текстови значе учење на туђим искуствима и даљу примена тих искустава у сопственој фирми.

Мирослав Милетић, Бамби – Банат

Велики сам поклоник овога што ради Радојка Николић, из више разлога. Нашој земљи је потребна едукација кроз овакве врсте магазина који нису превише академски, већ су писани правим, искусним, разумљивим новинарским језиком. Избор тема и саговорника издвајају ове магазине од других. Прво, текстови су врло актуелни, чак се и најновији бројеви месечних издања поклапају са најактуелнијим темама у дневним новинама. Што је још интересантније, Радојка је више пута предвиђала ствари које ће се дешавати тог месеца. Пратио сам њен рад у Политици и мислим да са њом и њеним колегама Србија има плејаду стручних новинара који познају економију и привреду. Уживање је говорити за ове часописе о темама које наилазе на разумевање.

Раде Прибићевић, Денјуб група

Сарађујемо у оба часописа од првог броја. Специфични су по томе што су посвећени, врло циљано, бизнис публици. Економетар и Бизнис сваки озбиљнији пословни човек добија на сто. За годину дана постали су неизбежни медиј из кога ми међусобно сазнајемо шта се дешава у привреди, који су трендови, шта озбиљни људи мисле о озбиљним темама.

Данијел Цвјетићанин, економиста

Магазини су писани пријемчивим језиком и теме се обрађују на занимљив начин. Издваја их то што су довољно блиски сваком грађанину, а довољно прецизни и јасни и најстручнијим људима.

Podelite ovaj tekst: