Струја из власинских брзака

На црнотравским водотоковима биће изграђено једанаест мини хидроелектрана које ће годишње производити око двадесет милиона киловат сати електричне енергије

vlasinaНа подручју Црне Траве у наредне две године биће изграђено једанаест мини хидроелектрана са укупном годишњом производњом од око двадесет милиона киловата. Прву од њих, која је недавно пуштена у рад, изградила је београдска приватна фирма „Еко енерго груп“ на Власини код Тегошнице. Ова фирма ће у сливу Власине изградити укупно седам малих електрана. Следећа која се гради на Дарковачкој реци код места Састав Река биће пуштена у рад за два до три месеца. Њена јачина биће 450 киловата. По речима Вере Ристић, директорке и сувласнице овог предузећа, потребна су милионска улагања и огромна људска енергија, али труд ће се на крају исплатити.

– Пионири смо у овом послу, не само у Црној Трави и Власотинцу, већ у целој Србији. Планирамо изградњу седам електрана на Власини, али ћемо градити и у Куршумлији и Деспотовцу. Производњом струје из обновљивих извора енергије постајемо конкурентни у извозу струје. Вода отиче користили је, не користили. Милиони отичу низ реку. Инвестиција може да се исплати за пет година, а онда власнику вода донесе сваког сата 250 евра, сматра Вера Ристић.

На свечаном отварању електране „Тегошница“, министар Петар Шкундрић је запазио да на Власини ничу „Верини ђердани“, зато што ће електране бити направљене у низу, каскадно. Укупна јачина свих седам мини електрана овог предузећа биће око седам мегавата.

– Овакве инвестиције могу да се исплате после неколико година. Конкретно, ова у Тегошници је јако скупа, јер је мали пад воде, дугачак цевовод, а водили смо и скупу оставинску расправу, јер цевовод пролази кроз приватна имања. Тешко је ишло и са дозволама. Не зна се која је важнија, једна иде иза друге у низу, а да не добијемо једну, све претходне падају у воду. Да невоља буде већа, поред Власине су запажена клизишта, па смо морали да мењамо локације утврђене катастром, како бисмо избегли клизишта, да не би угрозила цевовод, каже за Економетар Вера Ристић.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: