Čadež: Osnovni cilj je da PKS bude servis privredi

Marko Čadež, predsednik PKS

Marko Čadež, predsednik PKS (Foto: Draga Kujundžić, PKS)

Privredna komora Srbije prilagodiće svoje servise potrebama i zahtevima privrede u ovim neizvesnim i izazovnim vremenima, a glavna težišta su digitalizacija „tradicionalnih“ privreda i povezivanje sa IKT sektorom, zelena tranzicija i naše kompanije u globalnim dobavljačkim lancima, rekao je Marko Čadež, predsednik PKS na Četvrtoj sednici skupštine, održanoj u Beogradu 9. decembra.

„Osnovni cilj menjanja ove organizacije jeste da bude servis privredi. Šta je sve potrebno privredi – to je stvar koja se menja iz meseca u mesec, iz godine u godinu i samim tim moramo da budemo organizacija koja je spremna da odgovori na vaše zahteve, da vam preporuči neke stvari koje bi mogle da vam pomognu i poboljšaju vaše poslovanje. Sve je pitanje svrhe kako na ličinom tako i na planu poslovanja“, poručio je Čadež.

Srbija i privrede regiona deo su globalnih tokova pa će tako i globalni problemi, posebno evropski, uticati na privrednu dinamiku kod nas i u regionu, navodi Čadež i podseća da su i dalje najveći izazovi sa kojima će se suočiti evropska privreda: inflacija, rast referentnih kamatnih stopa do čak 4 odsto, nedostatak kadrova, visoke cene energenata, poskupljenje hrane, pad tražnje i poremećeni lanci snabdevanja.

Sednica Skupštine PKS, 9. decembra 2022. (Foto Dragan Kujundžić, PKS)

Sednica Skupštine PKS, 9. decembra 2022. (Foto Dragan Kujundžić, PKS)

Izazovi donose i određene šanse koje Srbija i region mogu iskoristiti, za nove investicije u proizvodnju i uključivanje u dobavljačke lance. PKS će kroz međusektorske timove posebno raditi na predlaganju povoljne regulative za brže investiranje, fleksibilnog zakonodavstva za inovacije, preporuka za unapređenje kompleksnih privrednih potencijala.

Čadež: Cilj aktivnosti u okviru promena principa rada koji želimo da preduzmemo jeste jasan fokus na probleme članica i suštinska podrška u pronalaženju mogućih rešenja.

Podseća da veliki azijski igrači kao što su proizvođači baterija za električne automobile investiraju u Evropi kako bi obezbedili učešće na najatraktivnijem globalnom tržištu od 500 miliona stanovnika. Trenutno u privlačenju ovih investicija prednjače Mađarska i Poljska, šanse su otvorene Srbiji i regionu, ali za takva ulaganja prioritet je da budu deo jedinstvenog tržišta, naglašava Čadež.

Regionalno ekonomsko povezivanje, po njegovim rečima, jeste ključna strateška šansa i Srbije i ostalih ekonomija u regionu da postignu brži rast, ali i da se efikasnije izbore sa izazovima novih globalnih ekonomskih trendova. Zajedničke politike uvezivanja regiona u jedinstven ekonomski prostor i izgradnja međusobnog poverenja biće uslov i za uključivanje ekonomija u jedinstveno tržište EU i uživanje četiri slobode pre punopravnog članstva u Uniji, navodi se u saopštenju PKS.

Podelite ovaj tekst: