Извозницима потребна већа подршка

Највеће препреке за боље пословање извозника представљају трошкови и промењив курс динара, одсуство политике националног брендирања извоза, бирократске извозне процедуре, а недостаје и озбиљна стратегија државе за развој привреде. Удружење извозника очекује да мере за повећање српског извоза усвоји Национални савет за привредни опоравак

izvozniciБројни су проблеми са којима се суочавају извозници Србије: високи трошкови и дуге процедуре за добијање кредита за финансирање извоза, промењив курс динара, одсуство политике националног брендирања извоза, недовољно удруживање, као и бирократске извозне процедуре. Извозници се суочавају и са великом конкуренцијом на страним тржиштима, незадовољни су високим извозним тарифама, нејасним царинским правилима и не могу на одговарајући начин да испрате правне регулативе на страним тржиштима.

Много проблема има и због недостатка озбиљне стратегије државе према свеукупном развоју привреде. Због тога се за поједине препреке, са којима се извозници суочавају у пословању, не могу очекивати једноставна и брза решења.

Удружење извозника Србије je основано почетком ове године са циљем да се унапреди промоција извоза, обезбеди сарадња са кључним државним институцијама, омогући приступ повољнијим финансијским и извозним услугама и ради на бржем решавању препрека извозника. Удружење је до сада окупило 35 чланова, а на сајту се постављају информације о структури удружења, члановима, линкови према јавним институцијама које раде на унапређењу извоза – Агенцији за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), Привредној комори Србије и другим. СИЕПА ће током ове године омогућити привредницима наступ на више од 20 сајмова на којима ће промовисати домаћу извозну привреду, а за програме подршке ове године издвојено је 150 милиона динара.

Ивану Петровић, менаџерку Удружења извозника, питали смо шта извозницима највише недостаје да би боље пословали, које су препреке за већи извоз на велика тржишта и како удружење помаже унапређењу пословања извозних предузећа.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: