НОВОПАЗАРСКИ „ГЕНТУНО ЏИНС“: Фармерке и за извоз

Породична фирма почела је као занатска радионица са три машине за шивење и четири радника, да би данас њихов бренд “ВИП џинс” постао препознатљив широм Србије, али и на тржиштима Црне Горе и Босне и Херцеговине

farmerkeПредузеће „Гентуно џинс“ (Gentuno Jeans – итал. господин, џентлмен) из Новог Пазара основано је пре 24 године као занатска радионица која је запошљавала четири радника. Од почетка функционише као породична фирма што њени власници, породица Љајић, сматрају својом главном предношћу. У првим годинама, радионица је била опремљена са три машине којима су обављане услуге шивења за друге произвођаче, али је временом стицано искуство и одређени капитал. Данас је то модеран погон за производњу џинса, али и одеће од других материјала.

Власник фирме је Невад Љајић, а по завршетку студија интернационалног менаџмента посао је преузео његов син Дамир (33). Пре три године се и снаја Амела (28), дипломирани економиста, укључила у целу причу и тренутно је менаџер ове мале породичне мануфактуре. Она истиче да јој је, по завршетку основних и уписом на постдипломске студије економије, права сатисфакција била да у пракси, у реалном сектору, почне да примењује све оно што је током студирања научила на факултету. У разговору за Економетар, Амела каже да је карактеристика предузетничког посла да не постоји ни радно време, ни годишњи одмор, нити сувишно знање када човек ради за себе.

– Као и већина других фирми, и ми смо се од 2008. године суочили са падом тражње, па је основни задатак мог супруга, као власника, и мене, као менаџера, био да предузмемо нешто како не би дошло до краха предузећа. У овој бранши посебно је значајна креативност која може доћи до изражаја у иновирању производа и управо је то био кључ нашег успеха. Такође, успех компаније заснован је на томе што комплетно своје пословање базирамо на сопственим средствима и немамо кредитне обавезе према финансијским институцијама или другим повериоцима – објашњава Амела Ахматовић Љајић.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: