SRPSKI JAVNI DUG NA OPASNOJ GRANICI: Zaduživanje države – veseli put u provaliju

Poigravamo se fiskalnim pravilima, ali ćemo na finansijskim tržištima platiti cenu tog poigravanja, jer će nam investitori uskoro za državne dužničke papire tražiti onoliko koliko ne smemo i ne možemo da platimo, upozoravaju ekonomisti

Ako dug nekog preduzeća dođe do kritične granice onda je jedini recept povećanje produktivnosti. Isto pravilo važi i za državu. Zbog toga Goran Perčević, prvi čovek Interkomerca, ovim rečima odgovara na pitanje da li ga zabrinjava to što se javni dug približio zakonom dozvoljenoj granici od 45 odsto bruto domaćeg proizvoda, odnosno svega onoga što kao privreda stvorimo za godinu dana. Da je država Srbija njegova privatna firma, ovaj biznismen bi umesto u visinu duga, pogledao drugu stranu medalje.

– Nije problem visina državnog duga. Smatram da je recept u povećanju bruto domaćeg proizvoda. Samim tim bi se udeo duga u BDP-u smanjio. Povećanje ekonomske aktivnosti je najbolji recept za smanjenje zaduženosti – progovorio je preduzetnički duh iz ovog privrednika.

Verovatno je to imao na umu guverner Dejan Šoškić kada je nedavno upozorio da je državni dug Srbije dostigao granicu koju ne bi smeo da pređe. Ne sporeći da je najnovije zaduživanje od milijardu dolara prodajom obveznica na međunarodnom tržištu uspeh za našu zemlju, guverner je upozorio da će Srbija ubuduće morati da vodi računa kako se zadužuje, jer je dostigla granicu posle koje će morati da povećava rast privrede ukoliko želi ponovo da pozajmljuje novac u inostranstvu.

Opširnije u štampanom izdanju

Podelite ovaj tekst: