ZAŠTO VLAST OSTAJE GLUVA NA PREDLOGE PRIVREDNIKA I INVESTITORA: Ima ko da piše, nema ko da čita

Autori bezmalo svih knjiga preporuka, ali i različitih predloga mera koje su prošlih godina stizale u Vladu Republike Srbije, imaju utisak da je na njihove studije napadao debeli sloj prašine i da ih u zgradi u Nemanjinoj niko ne shvata ozbiljno

Mihajlo Crnobrnja

Profesora Mihajla Crnobrnju, kao ekonomistu, obeshrabrila je činjenica da je dobar deo preporuka iz prošlogodišnje Bele knjige Saveta stranih investitora ponovljen. Kao urednik ove publikacije smatra, međutim, da nema mesta razočarenjima, jer poslovna zajednica mora da nastavi da konstruktivno sugeriše ekonomskim vlastima kako bi se unapredio poslovni ambijent.

A brojke o ispunjenim preporukama Saveta stranih investitora su poprilično poražavajuće. Svega 32 saveta, što čini manje od 15 odsto, je ispunjeno, a jedva trećina je ispunjena delimično. Nažalost, više od 60 odsto preporuka – nije ni taknuto.

Najveći poraz, čini se, Savet stranih investitora doživeo je kada je tržište rada u pitanju. Jer, iz godine u godinu, bezmalo sve primedbe iz ove oblasti se ponavljaju.

– U odnosu na prošlogodišnju Belu knjigu, od 40 ponovljeno je čak 38 preporuka. Samo delimičan napredak napravljen je kod dve naše sugestije – konstatuje Crnobrnja.

Među zamerkama na koje su srpski ministri ostali gluvi, dve su čak deo dogovora sa Međunarodnim monetarnim fondom. Naime, tokom poslednje runde prethodnog stend baj aranžmana sa Fondom dogovoreno je da se izmeni Zakon o radu, jer samo povećanjem fleksibilnosti tržišta rada može da se smanji alarmantno visoka stopa nezaposlenosti. MMF je tako, baš kao i Savet stranih investitora, sugerisao dve stvari. Prva je podrazumevala da radnici otpremninu mogu da dobiju samo kog poslednjeg gazde, jer u situaciji kada je otkaz poslodavcima u slučaju pogrešnog izbora skup, oni neće da zapošljavaju starije radnike. Takođe, MMF je predložio da se ugovori na određeno vreme sa godinu dana produže na tri godine. Ni jedna ni druga preporuka nije uvažena. Zato je i sam Albert Jeger, bivši šef misije, istakao kako mu je jasno da nema političke volje da se dogovor ispoštuje.

Opširnije u štampanom izdanju

Podelite ovaj tekst: