Чува кућни буџет и енергетски систем

Фирма Елди развила програм за мање трошење струје који је вишеструко награђиван у свету. Соларни колектор знатно јевтинији од прикључка на електромрежу

grejaciНишка корпорација Елди (електроникa за домаћинства и индустрију) основана је 1991. године са намером да производи уређаје који ће трошити мање струје, а имати већу енергетску и функционалну ефикасност од постојећих апарата. За двадесет година постојања развила је програм који је вишеструко награђиван у свету, а следећи корак је увођење обновљивих извора енергије, пре свега соларне и енергије воде. Власник фирме Милорад Ранчић и његова супруга Мила сматрају да у Србији нисмо довољно едуковани и спремни за алтернативне изворе енергије, али да ће обновљиви извори све више бити неминовност. Како истичу, највише је у томе одмакла Војводина, а од суседних земаља Мађарска и Бугарска.

– Наш производни програм је прилагођен том циљу. Скоро две деценије, заједно са Електронским факултетом у Нишу, радимо на испитивању могућности коришћења сунчеве енергије. Ти системи су прилично скупи, али ако се има у виду да се исплате за две-три године, онда и нису скупи. Рецимо, изградња далековода до малих викенд насеља на неприступачним пределима Старе планине, Суве планине, Златибора или Копаоника кошта и до 200.000 евра. Соларни колектор може да обезбеди струју за викендицу без даљинског довођења. Израда колектора који може да обезбеди светло и напајање мањих потрошача, као што су телевизор и рачунар, кошта 1.200 до 1.500 евра, а то је неколико пута мање од издатка за прикључење на електромрежу, објашњава инжењер електронике Милорад Ранчић, који је 1991. године напустио Електронску индустрију у којој је провео десет година и основао Елди корпорацију која данас упошљава 26 радника.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: