Добитна комбинација

Једни нуде само процесирање картица, други само хардвер, трећи имају само кол центар. Ми нудимо комбинацију свега тога, каже др Мајкл Кефалопулос

Мајкл Кефалопулос

Мајкл Кефалопулос

Регионална финансијска консултантска кућа Мелон група (Mellon Group) ушла је у шесту годину пословања у Србији. У Београду је почела са радом 2001. године и тада је то била прва процесорска кућа са Виза сертификатом у Србији. Мелон груп компанија, са седиштем у Атини, специјализована је за финансијске услуге. Присутна је у још десет земаља света и запошљава око 2.200 људи. Клијенти компаније Мелон су највеће банке у земљи, региону и Европи. Данас је Мелон једна од највећих ИТ компанија, са лидерском позицијом на тржишту електронских трансакција, примарно за финансијске институције и са растућим уделом у јавном сектору и сектору продаје.

Генерални директор компаније Мелон у Србији, др Мајкл Кефалопулос, посао у Србији сматра изазовом јер тржиште још увек није у потпуности формирано, па има простора за нове технологије и решења која нуди Мелон компанија. У разговору за Економетар, др Мајкл Кефалопулос подсећа да Мелон групу у Србији чине две фирме: Mellon Transaction Solutions (MTС) и Mellon Transaction Technologies (MTT). Mellon Transaction Solutions је независни процесор интернационалних и домаћих платних картица који обавља трансакције у земљи и региону. МТС нуди услуге кард манаџмента, ембросирања, ковертирања, персонализације. Вертикални бизнис нуди хардвер за електронске трансакције, софтвер и услуге везане за хардвер.

Мелон има технолошки напредну инфраструктуру и висок ниво безбедности када је реч о виза картицама, мастеркарду и осталим платним системима. Зашто је безбедност толико важна у вашем пословању?
– Безбедност је изузетно важна јер ми поседујемо личне податке корисника као и податке банака. Приступ таквим подацима не сме мимо нас нико да има. Наш „know-how“ и инфраструктура помажу банкама да спрече било какву врсту преваре, што је данас веома важно. Ми помажемо и кад су у питању праћење и превенција превара са картицама.

Mellon Transaction Technologies је ИТ компанија која поседује најновија технолошка решења за електронске трансакције у финансијском сектору, државним органима и сектору продаје. Акценат је на АТМ производима компаније Diebold и ПОС уређајима компаније Axalto. МТТ нуди услуге кол центра који опслужује локалне и међународне банке. Може се користити за долазне (inbound) и одлазне (outbound) услуге. МТТ има и велико искуство у делу посла са наплатом дугова.

Која је предност Мелона у односу на сличне компаније, односно конкуренцију?
– Мелон нуди комплетан спектар услуга и производа који се користе у банкарству, од електронских хардвера као што су банкомати, софтвера, сефова, преко ПОС терминала, процесирања кредитних картица, дебитних картица и осталог. Мелон има веома модеран и технички напредан позивни центар (кол центар) који подржава све услуге. Предност компаније је што једна банка у Мелону може да купи баш све што јој је потребно у финансијском пословању. У читавом региону не постоји слична компанија којa нуди целу палету услуга и производа као Мелон.

Остале компаније, наши конкуренти, нуде по један део услуга или производа. На пример, једни нуде само процесирање картица, други само хардвер, трећи имају само кол центар. А ми нудимо комбинацију свега тога. И то је велика предност за банку, јер на тај начин банка штеди време а самим тим и новац.

Какви су планови Мелон групе?
– Основни циљ Мелон групе јесте да клијентима понуди највиши ниво квалитета и безбедности у производима и услугама. Планови су понуда услуга банкама ван Србије, што се већ остварује, као и ширење Мелон групе у региону. У овом тренутку сам задовољан постигнутим јер се компанија брзо развија. Потврда томе је награда коју смо прошле године у Бечу добили као једна од 500 европских ’high-tech’ компанија које се најбрже развијају. Број наших трансакција све више расте, нудимо све већи број услуга и производа нашим клијентима. Тренутно смо присутни у још три земље у региону и планирамо да постанемо водећи регионални процесни центар.

Током своје каријере радили сте у разним земљама Европе и света. Зашто рад у Србији, односно у Београду, сматрате изазовом?
– Током каријере бавио сам се пословима у финансијским услугама. Рођен сам у Грчкој. Студије сам завршио у Немачкој, а докторске студије и даљу специјализацију из области економских наука у Швајцарској и Немачкој. Каријеру сам започео у компанији Procter&Gamble, а наставио у више софтверских кућа специјализованих за процесирање трансакција платним картицама и безбедност података. Радио сам у највећој процесорској компанији у Грчкој – Делта Сингулар – и помагао у успешној реализацији прве EMV чип картице на Блиском истоку. Затим сам отишао у Дубаи и радио на позицији највишег руководства неколико година. Данас са породицом живим у Београду. Посао у Србији сматра изазовом јер тржиште још увек није у потпуности формирано, па има простора за иновативност нових технологија и решења која Мелон компанија нуди.

Марина Лазаревић

Podelite ovaj tekst: