ЕДВАРД ЈАКОПИН: Предузетништво убрзава развој региона

Примарни задаци државе ка успостављању равномернијег регионалног развоја у наредном периоду су спровођење структурних реформи, институционална изградња регионалног развоја и смањење незапосленостиПримарни задаци државе ка успостављању равномернијег регионалног развоја у наредном периоду су спровођење структурних реформи, институционална изградња регионалног развоја и смањење незапослености

razvoj-preduzetnistvaСрбија је изразито неравномерно развијена по регионима. Број неразвијених општина достиже чак 30 одсто, однос између најразвијеније и најнеразвијеније општине, гледано по заради, иде чак до 11:1, а екстремно је неразвијено 25 општина. Регионални развој је рефлекс укупног развоја државе у транзицији. Примарни задаци државе ка успостављању равномернијег регионалног развоја у наредном периоду су спровођење структурних реформи, институционална изградња регионалног развоја и смањење незапослености. Најважније је да се заврши са процесом реструктурисања предузећа, као и да се реши проблем такозваног новог регионалног сиромаштва, до којег је довело гашење великих индустријских система (ФАП, Симпо) који су проузроковали ”гашење” целих подручја и додатно допринели регионалној неравномерности. У наредном периоду већи значај биће дат развоју регионалних округа, који треба да буду главни инструмент регионалног развоја.

Претходне оцене за Економетар износи Едвард Јакопин, помоћник министра за регионални развој и локалну самоуправу Србије, који истиче да држава може да успостави равномернију регионалну развијеност. У разговору за наш часопис он подсећа да се у последњих пет година, у периоду рецесије, екстремни распони индикатора међу регионима смањују: развијеност најразвијенијих региона се смањује, а неразвијени немају шта да изгубе. Међутим, разлике су и даље веома велике. То се види у пет великих региона (Војводина, Београд, Шумадија и Западна Србија, Јужна и Источна Србија и Косово и Метохија) и 25 округа и локалних заједница у Србији.

Због тога се, поред решавања проблема у реалном сектору и повећању извоза, мора радити и на подстицању предузетничког сектора, а прерађивачка индустрија и индустрија хране биће носиоци будућег развоја државе. Зато је у наредном периоду неопходно развијати прерађивачке центре који ће бити и носиоци развоја региона, истиче Јакопин.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ВИП ПОСЛОВНИ ФОРУМ “ПОРОДИЧНЕ ФИРМЕ – СТУБ РАЗВОЈА ЕКОНОМИЈЕ СРБИЈЕ” Око 60 одсто фирми живи краће од 20 година
  • ДАН ИНТЕРНЕТ ДОМЕНА СРБИЈЕ – ДИДС 2014 Нови домени – већи избор, али и дилеме
  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • ПОНУДА ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊА Каско осигурање за безбедну вожњу
  • НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (6) Правилно трошите своје ресурсе
  • Следећи број Економетра излази 6. маја 2014.
Podelite ovaj tekst: