ГАЗДИНСТВО РАДОЈИЦА СТЕВИЋ: Шампињони у уљу, вину и зачинима

Породица Стевић из села Мајиловац код Великог Градишта, готово четири деценије је један од највећих произвођача печурака у Србији, а тренутно производи и до 120 тона годишње. После тако великог искуства у производњи шампињона и буковаче, од прошле године су почели да праве и готов производ, по јединственој рецептури, који је одмах привукао велики број љубитеља здраве и деликатесне хране

Горица и Радојица Стевић

Потенцијал српске привреде је у производњи хране и то у производњи вишег степена прераде. С тим што су за производњу готовог производа потребна и већа улагања – каже Радојица Стевић, који има своје газдинство у селу Мајиловац, недалеко од Великог Градишта и бави се производњом печурака још од 1981. године. Прошле године су почели да праве и готов производ – Деликатес шампињоне, а у припреми су и нови „рецепти“. Газдинство Радојица Стевић годишње производи од 100 до 120 тона шампињона, а од 2001. периодично су узгајали и буковачу, око 40 тона у шест хала изграђених на свом земљишту у селу Мајиловац.

У време када су почињали узгајање печурака, то је била нова грана, па су они били један од првих произвођача шампињона у Србији и, како каже Радојица, није било тешко пласирати производ. Свеже печурке су продавали и даље продају власницима тезги на неколико београдских пијаца, а једно време и маркетима, пицеријама, пекарама. Радојица Стевић истиче да је узгајање печурака раније био прилично профитабилан посао.

– Данас, сама производња шампињона није више толико профитабилна грана – каже он. Поред тога, потенцијал за извоз је мали иако је, како каже, квалитет наших шампињона задовољавајући. Постоје, међутим, много већи произвођачи шампињона као што су Мађарска или Пољска. Њихови шампињони су доста јефтинији, тако да је шанса домаћих произвођача за извоз мала.

Зато су Радојица, његова супруга Горица и њихове ћерке Мирјана и Марија, све своје ресурсе усмерили у производњу Деликатес шампињона и одлучили да постепено смањују производњу шампињона и буковаче.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • У САНУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА У ИЗДАЊУ ЕКОНОМСКОГ ФАКУЛТЕТА: Како је уништен монетарни систем, а потом и привреда
  • НОВЕ ПОГОДНОСТИ ЗА КЛИЈЕНТЕ ОТП ЛИЗИНГА: У првом кварталу портфолио већи за 12,5 одсто
  • РАЗВОЈНА АГЕНЦИЈА СРБИЈЕ (РАС) РАСПИСАЛА ЈАВНИ ПОЗИВ: Бесплатан менторинг за привреднике
  • EНTOНИ J. MEJO И НATAН НOИРA: ЊИХOВO ВРEME (1): Првa жeнa милиoнeр у СAД
  • Следећи број Економетра излази 5. јуна 2018.
Podelite ovaj tekst: