Најбољи српски извозник

Оливера Поповић је 1997. основала фирму за израду рачунарских програма која данас, у сарадњи са двоје партнера, запошљава 50 инжењера, а уз то је и потпредседница Удружења пословних жена Србије, које броји 120 чланица

Оливера Поповић

Оливера Поповић

Оливера Поповић припада све бројнијој категорији жена које су своје знање, самоувереност, свест о сопственим вредностима и енергију усмериле на формирање сопствене фирме. У њеном случају, реч је о фирми PSTECH (Power Simbol Technology) једној од највећих извозника рачунарских програма, која је после десет година успешног развоја добила награду као најбољи српски извозник. Награду је доделила Агенција за страна улагања и промоције извоза – СИЕПА.

PSTECH пружа услуге не само фирмама у нашој земљи већ и иностраним, и то на основу уговора са једном угледном америчком фирмом.

Оливера Поповић, са којом смо разговарали за Економетар, истовремено је и копредседница Удружења пословних жена Србије (председница је Сања Поповић-Пантић), које окупља 120 чланица. Свака од њих је, у свом сектору, постигла завидне пословне резултате. Циљ овог удружења је не само размена мишљења и искустава о проблемима и начину пословања, већ и едуковање. То је могуће једино организовањем семинара за самозапошљавање, кроз које је за две године прошло стотинак жена.

Економска снага

Иако је уобичајено да успешни пословни резултати, покренути сопственом иницијативом, многе предузетнике чине задовољним, Оливера Поповић је, упркос високом рејтингу своје фирме, остварила и идеју да окупи пословне жене, да би имале подршку за веће ангажовање. Који су били мотиви за то додатно ангажовање Оливере Поповић?

– Пошто сам остварила сопствени бизнис, који даје изузетно добре резултате, данас већ у сарадњи са двоје партнера, а незадовољна стањем код нас кад је реч о укључењу жена у привредне и друштвено-политичке токове, неколико мојих колегиница и ја желеле смо да формирамо удружење и, искрено и конкретно, помогнемо другима. Сматрале смо да наше искуство треба поделити са другима, да пренесемо нашу енергију и самоувереност на велики број жена како да стекну или искористе знање и саме формирају сопствена предузећа – каже госпођа Поповић.

Храброст

Оливера Поповић није пропустила прилику да каже нешто и о Комисији за родну равноправност, у којој је педесетак жена, а о којој шира јавност врло мало зна.
Наша саговорница наводи највеће прерогативе за успех жена: самоувереност, мудро коришћење стеченог знања, добре идеје и – храброст.
– Свака идеја је везана за ризик, али то не значи да треба одустати од њене реализације – каже госпођа Поповић.

Она истиче да је у свету доказано да је неопходна едукација жена, уз посредовање за то специјално оспособљених тренера, на семинарима.

– У свету се више не помиње тривијални израз једнакост полова, већ потенцира идеја у партнерству са особама другог пола. Ова 2007. година је проглашена годином економског оснаживања жена, јер без економске снаге жене није могућно размишљати о њеној једнакости са мушкарцем, или неком вишем степену еманципације и модерног погледа на сопствену улогу у привреди, политици и друштву уопште – каже наша саговорница.

Две награде

Идеје и потези Удружења пословних жена Србије нови су и неуобичајени у средини коју карактеришу неповољни подаци кад је реч о учешћу жена у власничком поседу фирми и некретнина. У српској привредној структури, заправо, само је 20 процената жена.

Може ли се та негативна чињеница изменити у ближој будућности, питали смо госпођу Поповић.

– Битно је покренути и друштво и жене да мењају себе и свет око себе. Наше удружење је иницијатор истраживања, на основу кога бисмо добили слику правог стања о женама бизнисменима. Чињеница је да су стручне и способне жене на другој, или чак трећој степеници, док су мушкарци углавном на првој. И, при томе, такве позиције често не заслужују, јер нису компетентни за посао који раде. Наш Бизнис клуб има амбициозан план да успешни пословни свет жена учини видљивим. Осмислили смо две награде: „Цвет успеха за жену змаја“, коју ће добити жена бизнисмен која је основала најевропскију фирму. Укратко, рад те фирме морао би да буде заснован на високим европским стандардима. Друга награда се односи на категорију жена које су добром организацијом успеле да запосле највећи број жена, или су их оспособиле да се запосле – наводи наша саговорница.

Оливера Поповић истиче да се преко амбициозних планова Удружења стварају услови за снажење економске моћи жена, самим тим и за стварање услова за промену пословног окружења.

Модернизација друштва

Математичарка по образовању, енергична по природној конституцији, 54-годишња Оливера Поповић истиче да је крајњи циљ краткорочних планова Удружења пословних жена Србије да постане моћан центар који би, попут других центара, утицао на развој и модернизацију нашег друштва. Мајка близанаца – Немање, стоматолога, и Уроша, дипломираног правника, који живи и ради у САД – Оливера Поповић објашњава да је њен мотив и мотив њених колегиница да утичу на стварање средине у којој ће млади људи, после завршеног школовања, остајати у земљи и своја знања примењивати у условима стицања повољног материјалног статуса.

– У Србији постоје фирме, попут моје, која запошљава педесетак стручних људи, који немају разлога да напусте земљу, јер им је омогућен посао за који су стекли највише дипломе – каже госпођа Поповић.

На питање, да ли њен син Урош, правник, размишља о повратку, Оливера Поповић одговара:

– Мој супруг, стоматолог, и ја не желимо да утичемо на одлуке наших синова кад је реч о њиховим егзистенцијалним питањима. Међутим, уверена сам да би његово знање успешног правника свака фирма овде пожелела.

Мушка сујета

Да ли мушкарац у Србији, који је, углавном, производ традиционалистичког, конзервативног друштва, може да савлада сујету, притајену или видљиву? Може ли да се уздигне изнад средине у којој живимо и прихвати успешне пословне резултате жена, питамо на крају Оливеру Поповић, која већ пуну деценију бележи пословне успехе.

– Уколико мушкарац лично није угрожен успехом партнерке, сујета није изражена. За то је потребна обострана мудрост стварања равнотеже у међусобним односима, уместо стварања полигона за међусобно такмичење – каже госпођа Поповић.

Олга Васиљевић

Podelite ovaj tekst: