ПИСМА ИЗ ИТАЛИЈЕ: Скијалишта без ски лифта – да ли је могуће?

Без обзира на стеге које су стављене, свако је нашао свој начин да испоштује мере, али и да се не одрекне права на живот. Ове године су разрадили две нове дисциплине: ходање са рекетима на ногама „циасполе“ и „ски алпино“ – посебне ципеле

Пише: Марина Лазаревић

Дивно је посматрати слике наших планина у Србији, сунца и препуних скијалишта. Искрено се радујем да у нашој земљи не постоји страх. Или макар тако делује. Балкан – иако има значење шумовита земља, етимолози кажу да значи – земља крви и меда. Некако ми се чини да ово друго – етимолошко, више говори о судбини на Балкану. Увек имамо велики контраст. У свакој тешкој ситуацији нађемо неки наш начин да превазиђемо кризу. Иако можда то економски или здравствено није мудар потез, оно дефинитивно много значи, јер се са добрим фокусом свака тешка ситуација лакше превазилази.

На Западу није тако. Наравно. Да ли је то што су „послушнији“ народ, да ли је то добро или не? Време ће дефинитивно показати. Зову ме и питају српски извозници, жељни да почну са послом – шта се догађа? Зашто нема посла – јер код нас не делује да стоји привреда. Овде, у Италији, стоји. И те како стоји. Докле смо стигли са овом сагом?

Споља, званично, информативно – перспектива је и даље изазовна. Нов премијер је дошао. Марио Драги је први човек, а Влада је комбинација техничке и политичке. Говори се о променама закона, али суштински, нема помака. Ако и има, онда за обичног грађанина промене нису видљиве. А мени је то важно. И даље смо у зонама. Не сме да се напушта своја регија (Ломбардија, Тоскана, Венето…). Полицијски час (од 22 до 5 ујутро) је и даље на снази. Угоститељски објекти раде рестриктивно. Скијалишта – НИСУ ОТВОРЕНА. Средње школе и даље иду делимично онлајн. Маске су обавезне и напољу. Када се догоди један случај ковида, читаво одељење или група, законски иде у карантин на 14 дана. Радње у тржним центрима викендом не раде, као ни музеји. Никакви групни спортови – активности за децу – НИСУ ДОЗВОЉЕНИ. Базени, спортски објекти, теретане – НЕ РАДЕ. Пуно нових правила, која нас оптерећују, тако да нас свако тумачење углавном ставља у осећај – да нас мрзи да га разумемо и онда одустајемо… Правила, правила… да би ме удавила…рече наш Бора Чорба…

Унутра, како се живи, како се ко снашао и организовао – делује лакше. Но, када споља и унутра нису усклађени, онда је упитно колико траје и ко ће победити. И то је оно што једино ствара неизвесност и непријатност. Вртићи и школе раде. Куповина гардеробе и радње по тржним центрима раде само радним данима. Спортове је могуће практиковати индивидуално, у мањим групама, на отвореном, уз дистанцу. На све смо то навикли. Више се и не поставља питање зашто.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ЗАШТО ЈЕ ВАЖНО ИМАТИ ЖИГ ЧУВАРКУЋА
  • КРОЗ ПРОГРАМ НЕМАЧКЕ РАЗВОЈНЕ САРАДЊЕ ДО ЗАПОСЛЕЊА: Бесплатне обуке за професионалне возаче камиона
  • САЈАМ ГУЛФУД – ВЕЛИКА ИЗВОЗНА ШАНСА ЗА ПРОИЗВОЂАЧЕ: Храна из Србије пронашла пут до Дубаија
  • Следећи број Економетра излази 6. априла 2021.
Podelite ovaj tekst: