ПРЕДУЗЕТНИЦЕ ПИТАЈУ: „Женске“ фирме и јавне набавке

Посланици водећих политичких партија у Народној скупштини, у претходном сазиву, одговарали су на питања чланица Удружења пословних жена, како би се поправио пословни амбијент. Пројекат су реализовали УПЖ, наш часoпис и продукцијска кућа Атлантис, уз подршку Америчке амбасаде у Србији

zene-preduzetniciУ оквиру пројекта ”Предузетнице питају”, чланице Удружења пословних жена (УПЖ) постављале су питања и тражиле одговоре како би се утицало на унапређење пословног амбијента у Србији. На питања су током 2013. године, у претходном сазиву Народне скупштине, одговарали посланици у Одбору за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику, односно представници водећих политичких партија Српске напредне стране (СНС), Социјалистичке партије Србије (СПС), Уједињених региона Србије (УРС) и Демократске странке (ДС).

Предузетнице су на овај начин информисале представнике партија, који су могли да утичу на доношење одлука о важним економским питањима у Србији, о ономе што их највише оптерећује у пословању. Пројекат су реализовали УПЖ, у сарадњи са Економетром и продукцијском кућом Атлантис, а уз финансијску подршку Америчке амбасаде у Србији. У електронској форми овог пројекта, телевизијски прилози су емитовани на каналу Б92 инфо, од 8. марта до краја октобра 2013.

Једанаесто питање поставила је Гордана Ђурђевић, директорка и сувласница фирме ”Слово” из Београда. Она је истакла да је стопа гашења женских фирми у Србији далеко већа од стопе гашења предузећа чији су власници мушкарци, као и да је женско предузетништво неразвијено и да је најчешће реч о малим и микро фирмама. Агенција за родну равноправност Уједињених нација дефинише седам принципа оснаживања жена који се односе на родну равноправност, а пети принцип се односи на друштвену одговорност чији је циљ оснаживање жена и фирми у ланцу добављача. Према речима Гордане Ђурђевић, државне институције, локалне самоуправе и јавна предузећа у Србији имају своје ланце добављача, али је питање колико је међу њима фирми које су у власништву жена. С обзиром на то да држава препознаје проблеме и стање у женском предузетништву, Гордана предлаже да се Допуном закона о јавним набавкама, у делу који се односи на набавке малих вредности, при избору економски најповољније понуде, узме у обзир и бодовање власничке структуре. То би, како каже, представљало конкретну помоћ опстанку и развоју женског предузетништва у Србији.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ВИП ПОСЛОВНИ ФОРУМ “ПОРОДИЧНЕ ФИРМЕ – СТУБ РАЗВОЈА ЕКОНОМИЈЕ СРБИЈЕ” Око 60 одсто фирми живи краће од 20 година
  • ДАН ИНТЕРНЕТ ДОМЕНА СРБИЈЕ – ДИДС 2014 Нови домени – већи избор, али и дилеме
  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • ПОНУДА ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊА Каско осигурање за безбедну вожњу
  • НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (6) Правилно трошите своје ресурсе
  • Следећи број Економетра излази 6. маја 2014.
Podelite ovaj tekst: