Радијатори из Чачка за свет

Производи фирме CINI у Русији, Украјини, Пољској, Шведској, Данској, Немачкој, Шпанији, Италији, Швајцарској и Казахстану

cini-radijatoriЧачанска фирма CINI продала је, средином прошле године, лиценцу своје технологије за производњу алуминијумских радијатора фирми ALPROF из Казахстана, где је већ покренута серијска производња.

Прича о овој приватној фирми почела је пре три деценије када је млади дипломирани инжењер технологије Слободан Спасовић одлучио да се, уместо друштвеном сектору, посвети приватном бизнису.

– Садашњу фирму CINI основао сам 1977. године у Чачку. У почетку је то била занатска радионица за пружање услуга у галванотехници, са пет запослених. Убрзо смо почели да се бавимо и пројектовањем и реализацијом напредних технолошких линија из ове области, каже Слободан Спасовић за Економетар, присећајући се почетка свог бизниса.

CINI kao SONY

Објашњавајући назив фирме CINI, Спасојевић каже да је он кумовао том имену. Једноставно, такав назив је атипичан, исто као и SONY. Не асоцира на било шта, али лепо звучи.

Године су пролазиле а са њима су се мењале потребе купаца и тржишта. То је био довољан разлог да Спасовић почне да размишља о проширењу производног програма. Запослио је нове стручне кадрове који су били оријентисани на развој нових производа. Тако су у производним погонима фирме CINI почели да се производе најсавременији електронски уређаји, електрични грејачи, опрема за угоститељске објекте, хемијски препарати за домаћинство, па чак и мали шпорет на дрва, који је настао у време NATO бомбардовања.

Најзначајнији програми CINI-ја данас, према речима нашег саговорника, јесу опрема за грејање – електрични грејачи и алуминијумски радијатори и опрема са угоститељство и домаћинство – мини кухиње и пећнице.

– Увек смо гледали да будемо бржи од конкуренције, а то смо могли да остваримо само уз велики рад, нове производе и приступачне цене. Мото наше фирме, који су сви запослени, њих око 90, безрезервно прихватили јесте: „Увек нешто ново“. Захваљујући томе, CINI је до сада регистровао 15 патената. Наш носећи програм су алуминијумски радијатори које производимо по технологији CART, коју су развили стручњаци CINI-ја. Иначе, ми смо једини произвођач алуминијумских радијатора у Србији, који су уграђени у многе објекте широм земље, истиче Спасовић.

Стручњаци ове чачанске дружине и даље „не мирују“. Два нова производа, биметални разделник топле воде и цевни радијатор од нерђајућег челика за купатила, ускоро ће се појавити на тржишту. Од тих производа, који ће ценом бити конкурентнији и од кинеских производа, Спасовић очекује велике ефекте.

Радијатор за Гиниса

Стручњаци фирме CINI произвели су највећи радијатор на свету, димензија шест пута шест метара, који су поводом обележавања 30 година постојања и рада, 23. априла, представили на градском тргу у Чачку.
Овај џиновски радијатор званично је пријављен за Гинисову књигу рекорда.

Поред домаћег тржишта, производи ове чачанске фирме извозе се у земље у окружењу, али и у Русију, Украјину, Пољску, Шведску, Данску, Немачку, Шпанију, Италију и Швајцарску.

– Свесни смо чињенице да је Србија за нас мало тржиште, па смо се зато оријентисали на извоз. У 2006. години остварили смо укупан приход од три милиона евра, а већи део тога је од извоза, каже Спасовић.

Пословна стратегија фирме CINI je даљи продор на нова светска тржишта. Поред садашњих представништава у Београду, Пољској и Бугарској размишља се и о отварању нових. И даље ће се „продавати знање“ јер за технологије фирме CINI постоји интересовање. О квалитету производа, као и до сада, стараће се Спасовићева супруга Славица, о маркетингу ће бринути кћи Соња, о продаји син Срђан, а о новим производима врсни стручњаци који су се својим умећем већ доказали.

Ј. Поповић

Podelite ovaj tekst: