Raste optimizam nemačkih investitora i domaćih privrednika

Nemačko-srpska privredna komora realizovala je, dvanaesti put istraživanje o privrednom ambijentu u Srbiji među kompanijama članicama.

Sa predstavljanja rezultata istraživanja: Marin Knap, Ronald Zeliger i Aksel Ditman

Rezultati istraživanja o uslovima poslovanja u našoj zemlji za 2017. godinu pokazuju optimizam nemačko-srpskih kompanija i pozitivnu ocenu privredne klime u Srbiji. U zemlji posluje skoro 400 nemačkih kompanija u kojima je zaposleno više od 31.000 zaposlenih, što pokazuje da je Nemačka jedan od najvažnijih i najpouzdanijih privrednih partnera Srbije.

Anketirani predstavnici kompanija su i ove godine ukazali na potrebu intenzivnije borbe protiv korupcije, jačanje pravne sigurnosti i transparentnosti u javnim nabavkama, ali su istakli pozitivna očekivanja u okviru sopstvenog poslovanja, zadovoljstvo tržištem rada, a 84 odsto kompanija, ponovo bi investirale u Srbiji.

Rezultati ankete pokazuju da se ocena ekonomske situacije u Srbiji za 2017. godinu blago poboljšava u odnosu na prethodnu godinu, ocenjeno je na konferenciji za medije, 28. aprila.

Dok je protekle godine više od 50 odsto ispitanika ekonomsku situaciju ocenilo kao lošu, u ovoj godini blizu polovine njih kaže da je zadovoljavajuća, a 14 odsto ispitanika da je dobra. Međutim, devet odsto anketiranih ne vide poboljšanje i smatra da bi se ekonomska situacija u odnosu na 2016. godinu u Srbiji mogla i pogoršati.

Kompanije sopstveno poslovanje ocenjuju boljim nego opštu privrednu klimu.

Više od polovine anketiranih poslovanje ocenjuje dobrim, 45 odsto zadovoljavajućim, a samo dva odsto nedovoljno dobrim. I prognoze poslovanja za aktuelnu godinu sadrže malo više optimizma u odnosu na prethodnu 2016., pa tako 62 odsto ispitanika očekuje poboljšanje, 30 odsto nepromenjenu poslovnu situaciju, a osam odsto strahuje od pogoršanja.

Kada je reč o razvoju poslovanja i dodatnom zapošljavanju u 2017. godini, 39 odsto preduzeća ne planira povećanje broja zaposlenih, 48 odsto smatra da će biti novih zapošljavanja, dok 13 odsto najavljuje i moguće smanjivanje broja zaposlenih.

Kada je reč o novim investicijama u toku 2017. godine, 48 odsto anketiranih preduzeća planira povećanje ulaganja, dok 11 odsto najavljuje smanjenje investicija.

Prilikom ocenjivanja faktora koji utiču na poslovanje u Srbiji, najlošije su ocenjene: borba protiv korupcije i kriminala, pravna sigurnost, poreski sistem i poreska uprava, transparentnost pri javnim tenderima i efikasnost javne uprave.

Zadovoljavajuće ocene nemačko-srpskih kompanija dobili su kriterijumi koji se odnose na tržište rada u Srbiji: kompanije su zadovoljne sa produktivnošću i motivacijom zaposlenih, njihovim kvalifikacijama, obrazovanjem i troškovima rada.

Ove godine se pokazao i novi faktor, a to je kvalitet i dostupnost lokalnih dobavljača. Prepoznavanje ovog faktora dovodi se u vezu sa uspešnim dobavljačkim inicijativama koje sprovodi Nemačko-srpska privredna komora. U okviru ankete koja je sprovedena u 16 država Srednje i Istočne Evrope, učesnici su ocenjivali i druge države. Tako se u kategoriji poželjne privredne lokacije, Srbija našla na 11-tom mestu od ukupno 19 zemalja, kao i prošle godine. Kompanije koje posluju u Srbiji imaju bolje mišljenje o Srbiji od preduzeća koja nikada nisu poslovala u našoj zemlji.

Iako je zajednička ocena da je Srbija i dalje vrlo poželjna destinacija za ulaganja, konkurencija u Istočnoj i Srednjoj Evropi je veoma jaka, pa Srbija mora predano i aktivno da radi na opštem poboljšanju uslova poslovanja.

Aksel Ditman, ambasador Nemačke je izrazio zadovoljstvo dobrim rezultatima iskazanim u ovogodišnjoj anketi. „Povratna informacija kompanija je pozitivna.

Ekonomska situacija u Srbiji se tokom 2015. i 2016. godine kontinuirano poboljšala i ovakva tendencija se nastavlja i u ovoj godini“, izjavio je Ditman i dodao da je „ovo rezultat značajnih reformi koje je vlada Srbije pokrenula i kojima je raskrčila put ka više ekonomske efikasnosti i stvaranju još boljeg okruženja za investicije u privredi. Međutim, to ne znači da tu nema više šta da se uradi.

Povratna informacija preduzeća ukazuje i na mogućnosti daljeg poboljšanja poslovne klime u Srbiji: Privrednici se pre svega nadaju odlučnim reformskim koracima u oblasti vladavine prava. Nemačka će zajedno sa Srbijom da radi na daljem angažovanom sprovođenju tih reformi i snažno podržava Srbiju i ubuduće na njenom putu ka Evropskoj uniji.“

Ronald Zeliger, predsednik Nemačko-srpske privredne komore istakao je da i ovogodišnja anketa među nemačkim investitorima u Srbiji pokazuje dobar trend koji daju reformski procesi započeti od 2013 godine. O dobrom trendu govori i to što je i ove godine ogromna većina, čak 84 odsto ispitanika rekla da bi ponovo ulagala u Srbiju.

”Rezultati su međutim, pokazali i da se mnoge zamerke, poput nepredvidljivosti poslovanja, ponavljaju iz godine u godinu. To znači da je i pred budućom Vladom dosta posla, ali i da je jasno šta moraju biti njeni prioriteti. Nemačko-srpska privredna komora će se kao i do sada truditi da pruži maksimalnu podršku u stvaranju još boljeg ekonomskog ambijenta i popravljanju ukupne ekonomske situacije, rekao je Zeliger.

Podelite ovaj tekst: