Regionalna konferencija o ženskom preduzetništvu

Regionalna konferencija o ženskom preduzetništvu Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine održana je 16. oktobra u Beogradu.

Sa regionalnog skupa o razvoju ženskog preduzetnštva u regionu

Skup je organizovan sa nemerom da podstiče žene da samostalno posluju, poveća saradnju preduzetnica, predstavnika vlade, finansijskih institucija, privrednih asocijacija, stranih i domaćih kompanija i NVO sektora, što doprinosi kreiranju povoljnijeg poslovnog ambijenta za razvoj ženskih preduzeća. Na skupu je istaknut značaj rodne ravnopravnosti i većeg učešća žena u procesima ekonomskog odlučivanja, kao i umrežavanje preduzetnica Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine.

U Srbiji se radi na usvajanju Zakona o rodnoj ravnopravnosti jer je on “baza” za procese ekonomskog osnaživanja žena u preduzetništvu, a žene preduzetnice u regionu nameravaju da osnuju Kancelariju za Zapadni Balkan.

Zorana Mihajlović, potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, rekla je da Vlada Srbije izdvaja 25 odsto budžeta, iz fondova za podsticaj ženskog preduzetništva i da je najvažnije da se zaključci ovakvih skupova primene u praksi.

”Iako žene čine 51 odsto stanovništva one su i dalje marginalizovane. Zbog toga je osnovana Regionalna kancelarija za žensku ravnopravnost. Nadam da će sledeće godine oavj skup okupiti predstavnice iz više zemalja, kako bi postakli razgovor na najvišim nivoima i doprineli razmeni iskustva”, rekla je Mihajlović.

Grad Beograd u 2016. godini za podsticaje ženskom preduzetništvu izdvojio je pet miliona dinara, a preduzetnice su mogle da dobiju najviše 500.000 dinara.

”Ove godine je za podsticaje tom sektoru izdvojeno 10 miliona dinara”, rekao je Goran Vesić, gradski menadžer.

“Trudimo se da pomognemo preduzetništvo, posebno žensko, jer je ženama potrebna veća podrška nego muškarcima”, rekao je Vesić.

Model uspešne žene je promenjen i zahvaljujući promeni imidža, više je prilika za razvoj ženskog preduzetništva. Skoro dve decenije žesko preduzetništvo nema karakteristiku domaće radinosti. Sitno preduzetništvo postaje faktor ekonomskog razvoja regiona.

Strategija za razvoj malih i srednjih preduzeća Srbije usvojena je 2015. godine. Od 16 milijardi koji su namenjeni razvoju preduzetništva, 30 odsto odvojeno je za žensko preduzetništvo, a ove godine za razvoj sektora izdvojeno je više od 18 milijardi dinara.

”Preduzetnice iz Udruženja poslovnih žena (UPŽ) Srbije spremne su da podele iskustva sa početnicama, ali i ženama koje su već u biznisu, ali im je potrebna podrška. Mentorski program koji UPŽ realizuje nekoliko godina daje veoma povoljne rezultate”, rekla je Sanja Popović Pantić.

Ove godine pokrenuta je podrška i kreativnoj industriji na teritoriji Vojvodine, a očekuje se da sličan program pokrene u celoj Srbiji i zemljama regiona.

U Republici Srpskoj 2012.godine usvojen je Program o ženskom preduzetništvu. “Strukturu vlasnika preduzeća čini odnos 40 prema 60 odsto su žene u lošijem položaju. Treba se povezivati, edukovati, informisati, da bi žene dobile mesto koje im pripada. Ako mogu da rode, vode i vaspitaju, mogu sigurno jednako kvalitetno da se bave ekonomijom i preduzetništvom”, rekao je Milenko Savanović ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske.

U Bosni i Hercegovini 88 odsto žena ima stabilnu firmu i redovno izmiruju obaveze, smanjena su dugovanja prema državi, ali je visoka stopa nezaposlenosti žena. Aida Zubčević, predsednica Udruženja poslovnih žena u BiH rekla je da žene u toj državi nemaju povlastice i da se ispostavilo da su krediti Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) od kojih se dosta očekivalo teško dostupni, jer su kamate oko pet-šest odsto.

”Žene u BiH zapošljavaju 30 odsto radnika i bolji su privrednici od muškaraca, jer 88 odsto njih ima stabilne firme i manje duguju nego muškarci preduzetnici”, rekla je Zubčević.

Većim učešćem žena u zapošljavanju i planskim razvojem preduzetništva može da se osnaži ekonomija i trgovinska razmena u regionu.

U Crnoj Gori živi 51,6 posto žena , a 2011. godina kaže da je od toga  9,6 odsto  vlasnica preduzeća.

Edita Dautović, predsednica UPŽ Crne Gore je rekla da preduzetnice ovog dela regiona planiraju da intenzivnije propagiraju benefite i olakšice – da prvih osam godina ne plaćaju porez na dobit, kao i da prvih godinu dana postoji benefit za doprinose.

“Kada se od tog procenta odbije onaj broj žena koje su u biznisu zbog supruga ili ostalih članova porodice, procenat je frapantno nizak”, rekla je Dautović.

Razvojni fond je jedina institucija u Crnoj Gori koja podržava žensko preduzetništvo.

”Banke daju nepovoljne uslove, sa kamatnom stopom pet do 10 odsto, bez ikakvih programa za žensko preduzetništvo, dok Razvojni fond za startapove odobrava do 50.000 evra bespovratno. Samo četiri odsto žena ima nekretninu u Crnoj Gori, sa kojom može da garantuje za sredstva koja pouajmljuje”, rekla je Dautović.

Organizoator skupa je nevladina organizacija Centar Spektar, Jelek i Korak dalje.

Podelite ovaj tekst: