Rio Tinto nastavlja saradnju sa lokalnom zajednicom i civilnim sektorom

Kao deo kontinuiranog napora da uključi sve zainteresovane strane u konstruktivan dijalog tokom razvoja projekta Jadar, Rio Tinto nastavlja aktivnosti serijom sastanaka sa zajednicom i civilnim sektorom. Kompanija ostaje čvrsto posvećena transparentnoj komunikaciji i cilju da Jadar projekat ispoštuje najviše ekološke standarde i najbolju internacionalnu praksu.

Od 2019. godine Rio Tinto bio je domaćin 19 događaja u seriji „Otvorenih vrata“ na kojima su članovima lokalne zajednice predstavljene informacije o životnoj sredini, kvalitetu vode, vazduha, buci, biodiverzitetu, prostornom planiranju, kulturnom nasleđu i imovinsko-pravnim pitanjima. Preko 450 lokalnih građana je do sada prisustvovalo ovim događajima.

U okviru saradnje sa civilnim sektorom, Kompanija proširuje postojeću komunikaciju tako da obuhvati 11 nevladinih organizacija koje imaju mogućnost sastajanja sa našim stručnjacima. Na sastancima koji su striktno prilagođeni zdravstvenim merama koje propisuje borba protiv virusa COVID-19, informacije o projektu Jadar će pružati predstavnici grupe od više od 100 lokalnih eksperata koji su učestvovali u razvoju projekta. To uključuje 40 univerzitetskih profesora koji su do sada radili na više od 20 studija o životnoj sredini i različitim izveštajima, uključujući 12 baznih studija razvijenih do sada za stratešku procenu uticaja projekta na životnu sredinu.

Pozive za seriju sastanaka u novom formatu su primili udruženja Centar za ekologiju i održivi razvoj, Koalicija za održivo rudarstvo, Ambasadori održivog razvoja i zaštite životne sredine, Zaštitimo Jadar i Rađevinu, Inženjeri životne sredine, Podrinjski anti-korupcijski tim, Mladi istraživači Srbije, AARHUS Centar Novi Beograd, Nova Stara planina, Beogradska otvorena škola i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu.

Kompanija će primenjivati isti princip otvorene saradnje i pozivati na slične diskusije širu grupu relevantnih organizacija koje mogu biti zainteresovane i mogu doprineti održivom planiranju i razvoju projekta Jadar.

Podelite ovaj tekst: