Srpska dijaspora donirala 4,25 miliona dolara tokom 2020. godine u dobrotvorne svrhe u Srbiji

Tokom 2020. godine srpska dijaspora je donirala ukupno 4,25 miliona američkih dolara u humanitarne svrhe u Srbiji. Skoro 46 procenata ukupnih donacija, to jest 1,95 miliona dolara, donirano je za borbu protiv KOVID-19, dok je 54 procenata, to jest 2,3 miliona dolara donirano za druge svrhe, uglavnom smanjenje siromaštva i lečenja obolelih. Ovo su rezultati najnovijeg istraživanja organizacije Catalyst Balkans, koja su danas predstavljena na panel diskusiji “Filantropija nema granice” koju je organizovala Fondacija Ana i Vlade Divac uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

“Mi smo iz dijaspore počeli da pružamo podršku i organizujemo pomoć za našu zemlju. Danas kada nam je baza u Srbiji, imamo ogromnu podršku naših ljudi iz dijapsore”, rekao je Vlade Divac, naš istaknuti košarkaš i osnivač Fondacje Ana i Vlade Divac.

Na prvom danu panela “Filantropija nema granice” na kom je bilo okupljeno više od 130 učesnika iz Srbije kao i iz SAD, Austrije, Holandije, Finske, Francuske, Kanade, Velike Britanije i Bosne i Hercegovine, vođena je diskusija o uključivanju i saradnji neprofitnih organizacija iz Srbije sa srpskom dijasporom tokom kriznih situacija, kako u vidu prikupljanja novčanih donacija tako i u vidu uključivanja stručnjaka iz dijaspore, organizovanja kulturnih događaja, i tako dalje.

“Kroz naše aktivnosti i partnerstva kao što je ovo, pokušavamo da stvorimo iste one mogućnosti za dobru budućnost u Srbiji koje ste vi otišli da potražite u inostranstvu”, rekla je Šenli Pinčoti, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj pri misiji USAID-a u Srbiji.

Najviše novčanih donacija tokom 2020. godine došlo je od pripadnika dijaspore koji žive u Nemačkoj, skoro 40 odsto, zatim u Kanadi 24 odsto i u SAD 19 odsto. Zahvaljujući ovim donacijama, velika sredstva su investirana u izgradnju ili renoviranje bolnica širom zemlje, a posebno u Tutinu, Kragujevcu, Kruševcu, Novom Pazaru, Prijepolju i Valjevu.

“Zašto pripadnik dijaspore želi da pomogne svom narodu? Zato što filantropija nema granice. Kada ste daleko od svoje zemlje onda je osećaj pripadnosti još veći. U globalizovanom svetu, svetu bez granica, osećaj pripadnosti čuva identitet ali je i pokretač solidarnosti.”, rekao je Arno Gujon, v.d. direktora Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu pri Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije.

Ana Divac, osnivač Fondacije Ana i Vlade Divac, zahvalila se srpskoj dijaspori na ovako velikodušnoj pomoći uprkos činjenici da je ovo globalna kriza u kojoj su se zadesili svi, uključujući i pripadnike srpske dijaspore i njihove porodice. Ona je dodala da je srpska dijaspora i ranije davala značajnu pomoć posebno u kriznim situacijama, kao na primer tokom poplava 2014. godine.

Važnost dobre saradnje između organizacija u Srbiji i dijaspore naglasili su i Džon Jovanović, viši savetnik u organizacije Konkordija, naš poznati violinist Stefan Milenković, Nenad Paunović, direktor tima za IT i preduzetništvo pri Kabinetu predsednika Vlade Republike Srbije, i mnogi drugi.

Drugi dan panel diskusije o dijaspori, koji će biti održan u sredu 3. marta, planiran je za razgovore o medijima u dijaspori i unapređenju izveštavanja o aktivnostima i problemima srpske dijaspore. Svi zainteresovani za prijave za drugi dan panela mogu da posete stranicu https://www.divac.com/filantropijanemagranice.

Ovo je treća po redu panel diskusija o dijaspori koja je organizovana u sklopu Projekta za unapređenje okvira za davanje koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Koalicija za dobročinstvo, koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac. Ostali članovi Koalicije su Trag fondacija, Catalyst Balkans, SMART Kolektiv, Srpski filantropski forum, Forum za odgovorno poslovanje i Privredna komora Srbije.

Podelite ovaj tekst: