Све о спречавању прања новца

Књига међународног експерта Рожеа Класенса садржи историјат прања новца, примере и опис рада служби које су задужене за борбу против оваквих појава

sve-o-sprecavanj-pranja-novcaКњигу „Спречавање прања новца“ Рожеа Класенса можете поручити у Удружењу банака Србије, Булевар краља Александра 86, на телефон (011) 30 20 778. Цена књиге је 400 динара, плус ПДВ.

Сваког минута у свету се „опере“ око 750.000 евра! Суме које се потроше на мере за спречавање прања новца такође су високе, али никада до сада нису успеле да спрече појаву која је одавно узела маха.

„Спречавање прања новца“ – назив је књиге одличног познаваоца ове области, међународног експерта Рожеа Класенса. Дело је управо изашло из штампе у издању Удружења банака Србије. Недавној презентацији књиге у Београду, у Удружењу банака Србије (24. јануара) присуствовао је и аутор који истиче да је веома важно да сви људи који послују у банкарском систему одлично знају свој посао. Познавање свих финеса у пословању деловаће довољно заштитно у откривању неке сумњиве трансакције.

„Ако желимо да одстранимо прљав новац из индустрије финансијских услуга и других професија, потребни су нам људи који сматрају да је тај њихов задатак истовремено и њихова морална и грађанска дужност. То је питање које се поставља не само за појединца, већ погађа и успех његове пословне организације“, рекао је Класенс.

„Спречавање прања новца“ има 11 поглавља у којима аутор анализира историјат прања новца, описује како се обавља прање новца, ко је задужен да решава овај проблем, какве су акције на националном и међународном плану у борби против оваквих појава.

Већ на почетку књиге Роже Класенс истиче да је почетна мисија спречавања прања новца била усмерена на смањење потрошње наркотика. „Данашња мисија је толико велика да обухвата, осим борбе против трговине и промета наркотика, и борбу против криминалних радњи: нелегалне продаје оружја, организовања проституције, проневере, трговине на основу привилегованих информација, мита и компјутеризованих превара. Заправо, то је борба против трансформације нелегално добијеног новца у легалан новац као и скривања нелегалног извора прихода или његове употребе“, наводи Класенс.

О аутору

Роже Класенс је међународни предавач за област Маркетинг финансијских услуга. Дипломирао је на факултету за комерцијалне и финансијске науке Универзитета ICHEC у Бриселу (Белгија) а специјализирао је Менаџмент и финансије. Предавач је Агенције за трансфер финансијске технологије Луксембурга при Министарству финансија, Института за банкарство Луксембурга, Академије за банкарство и финансије у Ташкенту и професор по позиву на Универзитету у Нансију. Међународни је консултант за област „Етика, корпоративне вредности и спречавање прања новца“.

Практично деловање

„Господин Доуг, наркодилер, главни је руководилац једне активне корпорације која се бави прометом дрога. Канцеларија господина Доуга пуна је чврсте валуте, што представља профит из његовог нелегалног пословања. Овај новац треба да уђе у легитимне привредне токове, тако да господин Доуг може или да купи потребну канцеларијску робу и запосли службенике, или купи некретнине и личну имовину, или чак добије камату на ту лоповски стечену добит. Наравно, то се може обавити и без банкарског рачуна, али ефикасност захтева легалитет. У сваком случају, господин Доуг ангажује госпођу Линду Перачицу да опере његов прљави новац. Линда ангажује курире који депонују новац под разним именима, у сумама које су између 7.500 и 8.500 долара, у филијалама свих банака у великим градовима. Ова операција се понавља двапут недељно, онолико дуго колико је потребно…“ – детаљ је из књиге „Спречавање прања новца“.

Овај стручњак је као економиста проучавао и проблем прања новца као питање морала и економије. Застрашујући је, на пример, податак да је промет од нелегалних активности, као што је прање новца, већи од промета читаве светске аутомобилске индустрије.

Представљајући књигу „Спречавање прања новца“, Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банака Србије, подсетио је да и у овом удружењу, као и у банкама, постоје посебна одељења која се баве спречавањем прања новца. Управо због тога је и значајна књига-приручник у којој је објашњено све – од тога како се обавља прање новца, преко акција које се предузимају на међународном плану до детаља шта ко треба да предузме у случају сумњивих трансакција.

Р. Н.

Podelite ovaj tekst: