Unapređenim programima prakse protiv odliva mozgova

Privredna komora Srbije (PKS), u saradnji sa kompanijom Gorenje, Fakultetom za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) i Institutom Mihalio Pupin, od januara prošle godine, realizuje dvoipogodišnji projekat EDU-LAB, sa namerom da motivišu mlade ljude na studiranje i razvoj karijere u Srbiji

Goran Sorak i akademci sa FEFA u kompaniji Gorenje

Projekat EDU-LAB podržala je Evropska unija, a osmišljen je kao odgovor na jedan od najvažnijih socijalnih izazova u Dunavskom regionu odliv mozgova (brain drain).

”Cilj projekta je da poboljša institucionalne kapacitete i poveća uticaj visokog obrazovanja na tržište rada. On teži i da osnaži saradnju među javnim organima, ustanovama visokog obrazovanja i poslovne zajednice i značajnog partnera smo našli u kompaniji Gorenje, u kojoj je druga generacija studenata završila unapređeni program prakse”, istakla je Ivana Kovačević, iz PKS.

Specifičnost projekta je u tome, što zahvaljujući unapređenom programu prakse, omogućava studentima interaktivniji rad i sticanje veština, koje će im pomoći u ličnom i profesionalnom napredovanju.

U toku prethodne tri nedelje, od početka septembra, na praksi je bilo nekoliko studenata završnih godina FEFA, koji su se informisali o poslovanju kompanije Gorenje i bili izuzetno angažovani.

”Prednosti programa su, što smo sa PKS i ostalim partnerima,unapred definisali teme, na osnovu kojih su akademci dobijali projektne zadatke, a među zaposlenima Gorenja, imali su mentore iz sektora marketinga, prodaje, finansija i računovodstva, koji su ih usmeravali u radu. Rezultati su zadovoljavajući i radujem se što će ovi mladi ljudi biti među našim budućim kolegama”, rekao je Goran Sorak, direktor marketinga u kompaniji Gorenje, dodavši da je ova društveno – odgovorna kompanija među prvima, koja je nakon usvajanja Zakona o dualnom obrazovanju, potpisala podršku programu.

Studenti praktikanti, koji su bili u Gorenju, istakli su da je ovakav vid prakse i mentorstvo iskusnih profesionalaca, prilika za primenu teorijskog znanja na konkretnim zadacima, ali i velika odskočna daska za prvo traženje posla nakon fakulteta, u koje će ući spremniji i sigurniji. 

Pored projekta EDU-LAB i FEFA, Gorenje ostvaruje saradnju sa još pet fakulteta i srednjim tehničkim školama, čije studente i učenike osposobljava za praktičan rad, unapređujući znanja obrazovnih profila, koji su neophodni za održivo poslovanje u Srbiji.

Podelite ovaj tekst: