Велико интересовање за мали бизнис

Од 400 учесника у нашој анкети, чак 330 је одговорило да су заинтересовани да покрену сопствени бизнис

veliko-interesovanje-za-mali-biznisЧасописи наше издавачке куће, Економетар и Магазин Бизнис, представили су се посетиоцима Четвртог међународног сајма брендова. Посетиоцима нашег штанда наменили смо анкету у којој су оцењивали услове за покретање малог бизниса у Србији. Мини анкета садржала је само два питања: прво се односило на (не)повољне услове за покретање малог бизниса а друго на то да ли су заинтересовани за оснивање своје фирме. Учешћем у анкети посетиоци су се кандидовали за поклон – претплату на наше часописе.

Велико интересовање посетилаца Сајма брендова за учешће у анкети Економетра и Магазина Бизнис, представљало је пријатно изненађење, јер то на свој начин говори о потенцијалу који у Србији постоји у области предузетништва, а који, на жалост, није довољно искоришћен.

Подаци из наше анкете сведоче о томе. Наиме, у анкети је учествовало 400 посетилаца Сајма брендова, а на питање: „Да ли су у Србији повољни услови за покретање малог бизниса“ њих 190 је одговорило са „да“. Одговор да су услови неповољни за мали бизнис дало је 210 анкетираних. Међутим, док су у оцени услова за стварање сопствене фирме прилично из-балансирани ставови (са извесном доминацијом ставова да су у Србији и даље неповољни услови за покретање бизниса), веома је импресивна заинтересованост која у Србији постоји за улазак у сопствени бизнис. Тако је у нашој анкети чак 330 посетилаца штанда Економетра и Магазина Бизнис одговорило да су заинтересовани да покрену свој бизнис (50 учесника анкете је одговорило да није заинтересовано за покретање бизниса, док је 20 учесника анкете избегло одговор).

Оваква доминација заинтересованости за покретање сопственог посла (више од 80 одсто анкетираних) несумњиво сведочи о великом потенцијалу и спремности која постоји у Србији (код младих и код средње генерације) да су опредељени за рад и стварање. У том смислу изузетно су индикативни и драгоцени коментари које су учесници анкете дописивали на анкетним листићима.

Преносимо само неке од њих.

• Јелена Голић, из Београда, сматра да су услови за покретање бизниса у Србији повољни и да би покренула неки бизнис. Јер, повољни кредити које предузетницима нуде држава и банке, омогућују покретање бизниса у многим областима.

• Милица Калинић, из Београда, оцењује да су повољни услови за покретање бизниса, иако много банака нуди углав-
ном неповољне кредите. Ипак, пре започињања самосталног посла неопходно
је добро се информисати, проверити понуду у свим банкама и пронаћи повољне кредитне услове за мали бизнис.

• Јелена Ивановић, из Панчева, сматра да су у Србији повољни услови за покретање малог бизниса јер је пословна клима у земљи много повољнија у односу на ранији период, са тенденцијом да убудуће буде још боља.

• Владан Петковић, из Београда, у анкети је одговорио да у Србији нису повољни услови за покретање бизниса, јер је земља политички нестабилна, а неопходно је и више гринфилд инвестиција и иностраних улагања. Али, и поред тога, он би се осмелио и покренуо неки бизнис.

• Јована Влашкалић, из Београда, сматра да нису повољни услови за мали бизнис јер има много бирократских препрека а инспекције су честе. Упркос свему, она је оптимиста и покренула би неки бизнис.

• Дивна Стојчић сматра да су у Србији веома нестабилни економски услови, да није повољна пословна клима за покретање сопственог посла, те због тога не би покренула сопствени бизнис.

• Петар Стакић, из Београда, сматра да у Београду нису повољни услови за покретање бизниса јер је компликована процедура отварања фирме, лоши су услови кредитирања, а закони не подржавају предузетнике. Ипак, позитивно је одговорио на питање да ли би покренуо неки бизнис.

• Милена Стојановић, из Београда, сматра да у Србији нису повољни услови за покретање бизниса и да не би покренула самостални бизнис због високих цена набавне робе, високих трошкова увоза и превисоке цене закупа простора.

Podelite ovaj tekst: