Аустријски ОМВ заинтересован за НИС

Ми имамо знање које можемо да удружимо са НИС-ом, а од тога ће сви имати користи – рекао је Герхард Ројс

 Герхард Ројс

Герхард Ројс

Аустријска компанија ОМВ заинтересована је за куповину Нафтне индустрије Србије, у предстојећој приватизацији. ОМВ жели НИС у целости, не у деловима. Уколико уђе у тај посао, ОМВ ће партнерство потражити од грчке компаније Хеленик петролеум.

Овако је на питања београдских новинара одговорио др Герхард Ројс, заменик председника компаније ОМВ, приликом недавне посете компанији ОМВ у Бечу, 22. фебруара у рафинерији Швехат. Др Ројс је рекао да у преради нафте ОМВ може Србији да понуди много тога квалитетног:

– НИС има веома квалитетне људе а ми можемо да помогнемо да удружимо наша знања, на обострану корист. Мислим да се ми на нивоу култура сасвим добро разумемо. Већ смо посетили НИС и упознали се са приликама тамо. Аустрија и Србија имају сличне културе. Осим тога, драгоцено нам је искуство из Румуније. Тамо смо научили како треба реструктурисати рафинерије те величине. Дакле, ми имамо знање које можемо да удружимо са НИС-ом, а од тога ће сви имати користи – рекао је Ројс.

Нови фонд

ОМВ је ојачао своју позицију на европском тржишту куповином 34 одсто Петрол Офиси, највеће турске компаније из области трговине и малопродаје нафте и нафтних деривата.
Као тако моћна компанија, ОМВ је јуна 2006. године основао свој фонд за енергију будућности који ће подржавати пројекте за развој обновљиве енергије, са преко 100 милиона евра. Тиме ће започети трансформација ОМВ-а од чисте нафтне и гасне групације у енергетску групацију у чијем се портфељу налазе и обновљиве врсте енергија.

Говорећи о томе зашто је баш Хеленик могућа опција у куповини НИС-а, др Ројс каже да није реч о финансијској опцији, јер ОМВ има сам довољно средстава:

– То је само једна од неколико могућности. Нисмо до сада још одлучили, али постоји намера да то урадимо са Хелеником, зато што су они занимљив партнер. Они су већ присутни на тржиштима Македоније, Албаније и Црне Горе, а ми смо такође присутни на тржиштима у том региону, па је то разлог што размишљамо да удружимо снаге и да комплетно снабдевамо тржиште – рекао је Ројс.

Коментаришући прилике на српском тржишту на којем је ОМВ присутан пуних пет година, др Ројс је рекао да је реч о средњој величини тржишта које има потенцијал за велики раст. Кад је реч о могућим проблемима у пословању у Србији, др Ројс је прокоментарисао да свака земља има проблеме:

– Тако је и овде, у Аустрији, али се проблеми разликују. Морамо да схватимо ситуацију у земљи која је у процесу транзиције, који се дешава у целом региону, али када погледам у будућност ја видим Србију у Европској унији, што ће донети хармонизацију у области производа, квалитета и технологија. Зато је Србија за нас драгоцен партнер – рекао је др Герхард Ројс.

Иначе, куповином „Петрома“, највеће румунске нафтне и гасне компаније, ОМВ је постао највећа нафтна и гасна групација централне Европе, са нафтним и гасним резервама од око 1,4 милијарде барела, дневном производњом од око 330.000 барела и годишњим капацитетима прераде 26,4 милиона метричких тона. ОМВ сада има преко 2.509 бензинских станица у 13 земаља. Тржишни удео групације ОМВ у Дунавској регији износи око 20 процената.

Р. Н.

Podelite ovaj tekst: