Рад је формула за успех

Стив Гудовић, један од утицајнијих Срба у Америци, каже да кад човек има идеју и циљ у животу, уз рад и успех дође

Стив Гудовић са супругом Мери Лин

Стив Гудовић са супругом Мери Лин

Са само „два долара“ у џепу и познавањем 150 енглеских речи, стигао сам 1972. године у Америку. И поред тога што је било изузетно тешко нисам се предавао ни клонуо. Немаштина ми је давала још већу снагу да истрајем и нешто урадим. Труд се исплатио.

Овако данас говори за Економетар о себи Стеван Стив Гудовић, један од утицајнијих Срба у Америци, кога 10 година заредом „Аризона Бизнис журнал“ сврстава међу 16 најзначајнијих бизнисмена у Аризони. Господин Гудовић је шест година на челу борда директора Привредне коморе Аризоне, а власник је Big park water company у Седони и седам нафтних бушотина у Тексасу.

За Стива Гудовића, они који га познају, кажу да је човек бизниса, угледа, поверења и велики доброчинитељ. Поникао на београдском асфалту, Гудовић у свакој прилици истиче да је након завршетка 14. београдске гимназије уписао Грађевински факултет у Београду који је са успехом завршио, а затим дошао у дилему шта даље чинити.

Добротвор

Срби у Америци са посебним поштовањем и уважавањем говоре о господину Гудовићу, као великом доброчинитељу и добротвору који доста помаже свом народу, али и другима. Као велики пријатељ са владиком Јованом, Гудовић је поклонио пројекат уређења црквеног комплекса у Калифорнији.

Инвестирање

Наш саговорник је и оснивач Фонда за помоћ деци из БиХ која су у ратним разарањима остала без оба родитеља. Гудовић је намеравао пре пет година да купи лесковачку фабрику лекова „Здравље“, али пошто се то није остварило припрема се да инвестира у нешто друго. Недавно је боравио у Београду, управо тим поводом.

– Одлучио сам да кренем у свет. Не са много искуства, али са жељом да нешто урадим и постигнем у животу. Зато сам се отиснуо „преко баре“, каже господин Гудовић и додаје да је у почетку било великог одрицања. Доста је радио у Ситизенс јутилитис компани где је стално напредовао. За ову компанију радио је на прикупљању понуда, процени и куповини телефонских, водоводних и нафтних компанија широм Америке.

– Путовао сам по целој Америци, уздуж и попреко, а онда сам чврсто одлучио – уместо да купујем за другог, дошло је време да купујем за себе. Тако сам и урадио и свој животни пут поделио на два дела. Онда када сам радио за другог и сада када радим за себе, каже Стив.

Стив Гудовић је власник водовода у Седони (Аризона) и једини је Србин на тлу Америке који се бави оваквим бизнисом. Са поносом истиче добру сарадњу са београдским водоводом, а посебно са господином Љубомиром Анђелковићем. Гудовић каже да је ова београдска установа велики потенцијал и да је добро организована.

Иначе Big park water company се налази на 1.500 метара надморске висине и здравом водом за пиће снабдева више од 4.000 корисника или око 45.000 становника у познатом „свемирском центру на земљи“. Из осам великих артерских бунара, моћним пумпама из великих дубина из сваког се добија 2,5 кубика здраве воде за пиће којом се, уз помоћ цистерни, снабдевају хотели и хипермаркети у Аризони.

Стеван Гудовић је ожењен Американком Мери Лин и из срећног брака имају два сина: двадесетчетворогодишњег Стивена (Стевана), најуспешнијег студента Норт Вестерн универзитета у Чикагу, кога је ангажовала Ју би ес банка на Вол стриту. Други син, двадесетдвогодишњи Никола на студијама је грађевине у Тусону и он ће, највероватније, наставити породичну традицију.

– Имам добру децу. Супруга Мери Лин и ја смо задовољни и зато морамо да им посветимо више времена и пажње. Жеља ми је да синове научим правим вредностима. И њима говорим да је сваки почетак тежак, али кад имаш идеју и циљ у животу, успех дође. Ништа не долази преко ноћи а формула за успех иде овако – 75 одсто је рад, 20 одсто таленат, а свега пет одсто је срећа. Свако ко примени ту формулу загарантован му је успех – каже Стив Гудовић.

О плановима да инвестира у Србију, господин Гудовић каже да намерава да „отвара бизнис у домовини“. Међутим, он и његови пословни пријатељи из Америке очекују да Србија у погледу законске регулативе и сигурности улагања уради доста, јер је примамљива за улагаче и бизнис.

– У овом тренутку је рискантно улагати у Србију. Потребни су закони који ће штитити инвеститоре. Прича се доста, а мало конкретно ради да се омогући долазак бизнисмена. У Америци има доста бизнисмена који се не експонирају политички, већ се баве бизнисом. У Србији постоје потенцијали у које се може инвестирати, али не са оваквим законима, каже Стив Гудовић.

А. Валчић

Podelite ovaj tekst: