GENADIJ POLONSKI: Državom se ne upravlja kao preduzećem

Biti uspešan preduzetnik ne znači i biti sposoban da vodiš državu. Drugačija je lopta u igri. Upravljanje državom kao preduzećem jednostavno ne funkcioniše. Tačno je da treba znati kako se kontroliše budžet, ali su i druge stvari važne kada treba državu napraviti prosperitetnom

Genadij Polonski

Nemoguće je izdvojiti samo jedan faktor koji utiče na brzinu promena kod zemalja koje su u tranziciji. Kada bih to otkrio, odmah bih bio nominovan za neku od najvažnijih svetskih nagrada!

Ovako je Genadij Polonski, stručnjak za menadžment, odgovorio na pitanje Magazina Biznis o tome zašto Srbija ovoliko dugo, već duže od dve decenije, prolazi kroz tranziciju. Polonski, koji će krajem maja učestvovati na velikom poslovnom forumu BBEE u Beogradu, već poznaje Srbiju jer je ovde boravio pre desetak godina, kao savetnik tadašnje Vlade Srbije. Uskoro će Genadij Polonski učestvovati na poslovnom forumu „Inspiracija, transformacija, akcija – dva najbolja poslovna dana u 2017.“ koji se održava 29. i 30 maja u Beogradu, u hotelu Crowne Plaza. Organizator ovog Foruma je beogradska kompanija za trening i edukaciju BBEE, Magazin Biznis je medijski sponzor, a pored intervjua sa Maršalom Goldsmitom i Brajanom Trejsijem, koje smo objavili u prošlom broju, sada ekskluzivno donosimo intervju sa Genadijem Polonskim, zahvaljujući posredovanju organizatora BBEE foruma.

• Istraživali ste ekonomije u tranziciji, uključujući i Srbiju. Zašto, po Vašem mišljenju, Srbija još ne može da okonča tranzicioni proces?

– Postoji više faktora koji bitno utiču na proces kao i na brzinu pozitivnih promena u jednoj državi. Ali verujem da su krucijalni sledeći. Prvo, odsustvo jakog pristanka (saglasnosti) u srpskom društvu o tome kojim pravcem bi trebalo krenuti. Neki bi voleli da imaju jedinstveni put Srbije i odbijaju sve druge alternative, neki veruju da bi bliskost sa Rusijom bila put koji vodi Srbiju ka napretku, neki su više za ulazak u Evropsku uniju, a neki i dalje veruju da je pod Titom i Miloševićem bilo sjajno vreme i žele da se to vreme vrati…

Svakako, ako posmatramo države koje su uspele da se izvuku od sovjetskog uticaja u prošlosti, svaka od njih je prihvatila koncept evropskih integracija kao najbolji i često najbrži put ka prosperitetu. Na umu imam zemlje centralne i istočne Evrope. One nisu razmišljale dva puta kada su usvojile nove političke i ekonomske institucije, prilagođavajući ih sistemu koji važi u EU – od standardizacije i tehničke regulacije do decentralizacije i deregulacije. I to je bilo korisno za njih i pomoglo im je da uštede mnogo dragocenog vremena.

Međutim, nalaziti se između Istoka i Zapada može imati svoje prednosti u budućnosti, ali trenutno je negativan i usporavajući faktor.

• Koje još usporavajuće faktore vidite za Srbiju?

– Srbija je prilično izgubila na brzini zbog problema koje je imala u radu sa Međunarodnim krivičnim sudom za Srbiju i Kosovo. Nisam ovde da sudim, ali je činjenica da su ti problemi razdvojili srpsku političku elitu i društvo i skrenuli fokus sa ekonomskih promena na druge probleme.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: