MENADŽERSKI VODIČ: Može i ortački

Ortakluk u biznisu može da bude poželjan – po principu zajedno smo jači – ali i neuspešan: kada partneri u nekom momentu počnu različito da gledaju na razvojnu strategiju i sve češće ne uspevaju da se sporazumeju oko konkretnih rešenja za neki problem.

Novija istorija globalnog biznisa, međutim, zna za primere izuzetnog dvojstva na vrhu: zajedničkog postavljanja temelja i zajedničke vizije koje su dovele do izuzetnog rasta, a u ne malom broju primera i osvajanja vodeće pozicije u sektoru u kojem posluju.

“Biznis insajder”, američki informativni portal sa sedištem u Njujorku (ali u nemačkom vlasništvu – Aleks Špringer), sačinio je listu najuspešnijih partnerstava, koja pokazuje kako ortakluk može da bude i te kako kreativan i produktivan. Šta se iz tih primera može naučiti, vidi se iz redova koji slede.

Lari Pejdž i Sergej Brin (Gugl, osnovan 1998): Sreli su se 1995., na Stenfordu, pripremajući svoje doktorate. Nisu odmah postali prijatelji, ali je na kraju preovladalo ono što im je zajedničko: interes za kompjutere i njihove mogućnosti (i činjenica da su obojici roditelji bili univerzitetski profesori, mada su došli iz različitih krajeva sveta, Brin je bio iz Rusije, a Pejdž iz Mičigena).

Na kraju su se zbližili radeći zajedno na naučnom članku o temi “Anatomija velikih hiper-tekstualnih pretraživanja veba”, što je potom bila osnova za sopstveni pretraživač koji su nazvali Gugl. Ostalo je istorija…

Stiv Džobs i Stiv Voznjak (Epl, 1976): Sprijateljili su se tokom letnje prakse 1970. Voznjak je bio zauzet konstruisanjem sopstvenog kompjutera, dok je Džobs, videvši taj uređaj, odmah shvatio kako to može da bude osnova za dobar biznis.

Mnogo godina kasnije (2006), Voznjak je to video ovako: “Ja sam samo radio ono što sam najbolje znao, da bi se naknadno pokazalo kako će to da promeni svet. Za taj deo je najzaslužniji Džobs, koji je imao viziju kompanije”. Ortaci su, dakle, podelili posao u skladu sa onim što su najbolje znali. Jedan Stiv je bio konstruktor, a drugi je bio zagledan u budućnost. Epl je danas najvrednija kompanija sveta. Prestali su da budu partneri, ali su ostali prijatelji sve do Džobsove smrti, 2011.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: