ISTINA I BAJKA U DVORCU PORODICE DUNĐERSKI U ČELAREVU: Metafora bogatstva i ljubavi

Jedan od dvoraca porodice Dunđerski, onaj u Čelarevu, najpoznatiji je po ljubavi Lenke i Laze i po pivu. Parkom koji okružuje dvorac, šetala su najslavnija imena srpske kulture, umetnosti i nauke – od Mihajla Pupina i Jovana Jovanovića Zmaja do Uroša Predića i Paje Jovanovića. Nažalost, dvorac Dunđerski je već godinama prazan, nije revitalizovan i opremljen i ne može da prima posete turista

Dvorac Dunđerski u Čelarevu

Foto: Monografija „Čudo u Čibu“

Prilično neobičan sticaj okolnosti vratio je porodicu Dunđerski ovog proleća u centar pažnje srpske javnosti. Dva su povoda. Prvi je emitovanje TV serije na RTS-u o Lenki Dunđerski i drugi – obeležavanje 125 godina od početka rada pivare Dunđerski u Čelarevu. Iako ta dva događaja nisu unapred sinhronizovana, očigledno je slučaj hteo da emitovanje TV serije o ljubavi Lenke Dunđerski i romantičarskog pesnika Laze Kostića, čiji je autor reditelj Zdravko Šotra, počne i traje baš proleća 2017. godine kada je kalendar pokazao da se 24. aprila navršilo čak 125 godina od početka rada pivare Dunđerski u Čelarevu. Ova pivara je 2003. godine privatizacijom postala vlasništvo danske kompanije Carlsberg, a nalazi se na istom mestu gde je podignuta pre veka i četvrt – neposredno pored dvorca Dunđerski.

Dvorac je u vlasništvu porodice Dunđerski bio više od 60 godina, oduzet im je nacionalizacijom 1945. godine, da bi od 1968. godine dobio status kulturnog dobra pod zaštitom države. Međutim, nikad nije bio otvoren za javnost i posete. Konzervisan je, prazan i zatvoren, ali je za proslavu 125 godina pivare, ovog aprila otvoren samo prostrani ulazni hol i salon, pošto je kompanija Carlsberg sanirala oštećenja na zgradi, okrečila i renovirala pojedine elemente enterijera i eksterijera, iako joj to nije zakonska obaveza.

Veza Carlsberga i imena Dunđerski veoma je čvrsta, posebno od proleća 2015. godine kada je kompanija Carlsberg formirala Fondaciju Carlsberg i Dunđerski. Ova Fondacija je, naime, kako ističu u kompaniji Carlsberg Čelarevo, spojila u jednu, ideje dva velika evropska dobročinitelja i pivara: Jakoba C. Jakobsena u Danskoj i Lazara Dunđerskog u Srbiji. Zato, kako ističu, Fondacija Carlsberg i Dunđerski na najbolji način spaja ideje osnivača kompanije Carlsberg i velikog srpskog veleposednika, kojima je, osim ljubavi prema pivu, bila zajednička i posvećenost plemenitim idejama i dobročinstvu.

Priče o dvorcima porodice Dunđerski u Vojvodini najčešće se vezuju upravo za Lazara Dunđerskog koji je, iako najmlađi sin Gedeona Dunđerskog, ostao najmarkantnije ime ove moćne i veoma uticajne porodice. U drugoj polovini 19. veka on je posedovao 40.000 hektara oranica u Bačkoj i Banatu, dve fabrike piva, fabriku tepiha u Zrenjaninu, devet transportnih brodova i čak pet dvoraca i nekoliko palata u Vojvodini.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: