ИПА ФОНДОВИ: Слатке парице из баштице

Сматрам да је веома добро да обични грађани виде да Европска унија и пројекти које она реализује нису само висока политика већ да су ту сви укључени, те да они могу да имају користи од пројеката ИПА – каже др Јанко Червенски, директор Одељења за повртарство у Институту у Новом Саду

parice-iz-basteОкућнице и баште у селима и градовима у Србији увек су биле драгоцени додатни извор прихода. Одвајкада се ту сади и гаји поврће за трпезу домаћинства, замрзивач. Оно што претекне поклони се или прода. Слично је и у суседној Мађарској. У кризна времена, као што су ова, додатни приходи су још пожељнији. То је дало идеју Институту за ратарство и повртарство у Новом Саду и Вишој пољопривредној школи из Кечкемета да осмисле пројекат. Новац су успели да обезбеде из ИПА фондова Европске уније. Пројекат под називом “Нов начин гајења поврћа на окућницама у циљу стварања додатних прихода и самозапошљавања у прекограничној руралној области“ реализован је прошле године. Носиоци су за то добили 70.000 евра. Резултатима су сви задовољни, па се наставак планира ове године. Цео пројекат одвија се у оквиру мађарско-српског програма прекограничне сарадње а под слоганом „Добри суседи стварају заједничку будућност“.

За почетак: предавања и радионице

О томе како је све почело, др Јанко Червенски, директор Одељења за повртарство у Институту, каже:

– Када смо кренули у реализацију сматрали смо да кроз програм можемо да помогнемо незапосленом становништву у сеоским срединама, породичним газдинствима и произвођачима поврћа. Реализација је ишла кроз предавања и радионице које смо организовали у Новом Саду и околини, и то у Футогу, Руменки, Темерину. Одржано је пет радионица. Након реализације програма наши “ђаци“ су не само боље информисани о ономе што производе већ и боље организовани и повезани. То ће омогућити размену знања и искуства међу повртарима, прво код нас а касније и у пограничном подручју.

Червенски објашњава да се програм реализовао кроз експериментални део који је подразумевао рад у пољу и у пластенику. Израђена је и веб платформа за размену искустава и повезивање произвођача у прекограничним подручјима. Написана је студија пројекта о технологији и економичности производње поврћа на окућницама а све је пропраћено и одговарајућом брошуром.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • МБА ПРОГРАМ – КАТАЛИЗАТОР ЗА УСПЕШНУ КАРИЈЕРУ Велико интересовање за стипендије
  • НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (5) Развијајте пријатељске односе са купцима
  • ПРЕДСТАВЉАМО НАЈНОВИЈА ИЗДАЊА У ОБЛАСТИ ЕКОНОМИЈЕ Предузетничка улога државе – кинеско искуство
  • Следећи број Економетра излази 8. априла 2014.
Podelite ovaj tekst: