KRIZA NEMAČKE AUTOMOBILSKE INDUSTRIJE: Pobuna protiv dizela

Ozbiljan udarac reputaciji tehnologije ključne za najveću evropsku ekonomiju, posle otkrića o kartelskom šurovanju i podvalama Folksvagena, Dajmlera i BMW-a. Afera sa lažnim prikazivanjem emisija izduvnih gasova na 11,5 miliona VW automobila, direktan je rezultat kartelskih dogovora

Nova pretnja nemačkoj automobilskoj industriji: Ilon Mask je upravo počeo serijsku proizvodnju tesla automobila

Placevi polovnih automobila u Nemačkoj poslednjih meseci su prenatrpani polovnim automobilima, uglavnom mlađim od tri godine. Pominje se brojka od 300.000 takvih automobila, ali ih kupci izbegavaju u širokom luku. Razlog: njihov pogon su dizel motori, koliko do juče poželjnija verzija, a danas tehnologija čija je budućnost pod znakom pitanja.

Na nizbrdici je i prodaja novih automobila sa dizel pogonom: u Nemačkoj je u julu opala za 13 odsto, u odnosu na jul prošle godine. Prema nedavnoj anketi Deutsche Automobil Treuhand, marketinške kompanije za istraživanje tržišta, oko 29 odsto Nemaca, maltene svaki treći, planira da u najkraćem roku proda svog “dizelaša”, pre svega zbog uverenja da će potražnja za njima i dalje padati, a sa tim i njihova cena.

Sličan trend je i u ostatku Evrope: prodaja ovih automobila u prvoj polovini ove godine opala je za 10 odsto u Britaniji i za sedam odsto u Francuskoj.

Ovo sa jedne strane dilere polovnjaka pritiska da smanjuju cene, dok su sa druge, proizvođači prinuđeni da nude nikad povoljnije uslove za trampu: ko prilikom kupovine novog auta uloži stari kod, na primer, Folksvagena, može da dobije i do 10.000 evra popusta, što, razume se, “mlade polovnjake” čini manje privlačnim.

Otkud, odjednom, ovakav preokret? Zašto je izbila pobuna protiv tehnologije koja je ključna za nemačku automobilsku industriju (a ta industrija ključna za evropsku ekonomiju), kada su, ne samo u Nemačkoj nego i u celoj Evropi, dizelaši činili više od polovine automobila na drumovima?! Kao pogon koji je ekonomičniji, e kasniji (pogotovo za veće, luksuznije četvorotočkaše) i koji je reklamiran kao ekološki čistiji, jer iz auspuha emituje manje ugljen-dioksida od benzinskih motora?

To je relativno nova priča koja je započeta sredinom septembra 2015., kada su američke vlasti otkrile da je na tamošnjem tržištu Folksvagen u dizel motore ugrađivao mehanizam, kasnije nazvan “varalica”, koji je prilikom tehničkog pregleda pokazivao da izduvni gasovi zadovoljavaju ekološke standarde. Međutim, u svakodnevnoj vožnji to je bilo sasvim suprotno.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • Marko Čadež premijerki uručio analizu primene propisa
  • ODRŽIVI RAZVOJ I POSLOVANJE U BUDUĆNOSTI: Savremeno društvo želi odgovornije kompanije
  • BEOGRAD PRVI PUT DOMAĆIN KAIZEN KONGRESA: Da radimo kao Japanci
  • MK MOUNTAIN RESORT – LIDER KONGRESNOG TURIZMA: Sve privlačniji dodatni sadržaji u turizmu
  • PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (1): Zlatno doba srpske lantropije
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. oktobra 2017.
Podelite ovaj tekst: