PRESTROJAVANJA U VAŽNOJ GLOBALNOJ INDUSTRIJI: Vino se seli u novi svet

Evropa ostaje najveći globalni proizvođač, ali sa silaznim trendom, dok je najnoviji pretendent za status vinske sile – Kina. Deset odsto od svih vinograda u svetu danas se nalazi u Kini

Iz glavnih vinskih regija Evrope ovog proleća stižu loše vesti. Ćudi vremena – neočekivani noćni mrazevi – naneli su veliku štetu, tako da će ovogodišnja proizvodnja (ona koja na tržište dospeva 2019. i 2020), biti znatno manja od planirane.

U Francuskoj je najviše nastradao region Bordoa, gde su prema prvim procenama izmrzli pupoljci u polovini vinograda, dok su štetu prijavili i drugi. Temperature i do minus šest stepeni su za ovo doba godine najniže još od 1991.

Uspon bez presedana

Vesti o katastrofalnoj šteti stižu i iz Velike Britanije i sa severa Italije – što ne znači da svetu predstoji nestašica vina. Sve manjkove vinogradara “starog sveta”, u kojem dominira trojka Francuska, Italija i Španija, nadoknadiće njihove kolege iz novog: vinari iz SAD, Južne Amerike, Australije i Novog Zelanda, Južne Afrike i iz zemlje koja poslednjih godina pokazuje ozbiljne pretenzije na status vinske sile – Kine.

Kina je već drugi najveći igrač među novim vinarima, odmah posle SAD. Njen uspon je bez presedana, kad se uzme u obzir da tamo, koliko sredinom devedesetih godina prošlog veka, gotovo da nije bilo vinograda, dok je prošle godine pod vinovom lozom bila veća površina nego u Francuskoj ili Španiji. Deset odsto od svih vinograda u svetu danas je u Kini!

Ova nova “crvena revolucija”, tamo je izvršena uz učešće stranih, uglavnom francuskih eksperata i evropske tehnologije. Polovinu svog vina Kina izvozi – u pitanju su ona za masovnu potrošnju – ali specijalizovani časopisi vinske industrije ukazuju da su ambicije da se takmiči i na tržištu skupljih vina, nesumnjive.

Evropa je i dalje najveći proizvođač, čiji je udeo na globalnom tržištu u ovom momentu 63 odsto (ali je u silaznom trendu). Ono što je, međutim, zanimljivo, to je da se menja poredak među vodećim evropskim proizvođačima: Francuska je tako tron najvećeg prepustila Italiji, dok Španija čvrsto drži svoje tradicionalno treće mesto. Među “top 10” su zatim četvrte SAD, peta je Argentina, šesti Čile, sedma Australija, osma Južna Afrika, deveta Kina, a deseta je Nemačka.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: