UVOD U BIZNIS: Milijarde evra i meso za Kineze

Često podsećam na najbolju ocenu srpskog mentaliteta koju je dao genijalni naučnik i geoantropolog Jovan Cvijić: „Srpski narod nesrazmerno više voli da priča nego da radi. A kada ispriča, ponaša se kao da je već uradio“.

Пише: Радојка Николић

I evo, od Cvijićevih vremena do danas, ta se zakonitost ponavlja. Ako nam se ukaže šansa za saradnju sa velikim državama, mi počnemo da hranimo naše apetite milijardama i da gradimo velika očekivanja. Takav je i slučaj naše saradnje sa Kinom.

Mi smo i decenijama unazad imali dobre odnose sa ovim džinom, ali je naglašenija i češća komunikacija počela od kada je Kina krenula u realizaciju svog projekta „Jedan pojas, jedan put“, najpre zakupom grčke luke Pirej 2008. godine (potom i kupovine te luke 2016) i održavanjem prvog samita Kina plus 16 evropskih zemalja, u Varšavi 2012. godine. Uz to se dogodilo da je 2014. godine na funkciju ambasadora Kine u Srbiji došao gospodin Li Mančang koji odlično govori srpski jezik, školovao se još sedamdesetih godina u Beogradu, u ondašnjoj SFRJ, ne krije simpatije i dobro nas poznaje. Zato je, od svih dosadašnjih kineskih ambasadora, gospodin Li Mančang postao najvidljiviji i za najširu javnost.

Dakle, ti detalji bi mogli da ukratko objasne otkud ovaj pojačani tempo u saradnji Kine i Srbije baš u ovo vreme. A onda stupa na scenu onaj naš mentalitet koji je Cvijić lepo objasnio. Naime, već tri godine smo zatrpani najavama o milijardama koje će doći iz Kine i o našem izvozu hrane za kinesko tržište. Ima i drugih grandioznih najava, ali da se zadržimo samo na mesu i milijardama.

Pre dve godine, u aprilu 2015. godine, kada je ministarka poljoprivrede bila Snežana Bogosavljević Bošković, osvanuli su naslovi „Srpska jagnjetina na tanjiru Kineza“ i najava da ministarka očekuje brzu realizaciju projekta koji se odnosi na razvoj ovčarstva i izvoz jagnjećeg mesa iz Srbije na tržište Kine. “Naši stručni timovi rade na usaglašavanju svih detalja projekta… imamo više područja koja imaju potencijal… za ovčarsku proizvodnju…” I tako su stručni timovi radili u prošle dve godine. Promenio se i ministar. Ovog aprila ministar Branislav Nedimović najavljuje da ćemo „narednih nedelja početi da izvozimo jagnjeće meso, a zatim goveđe, pa svinjsko“, te da su tri srpske kompanije već dobile sertifikate za izvoz goveđeg i jagnjećeg mesa. Lepo. Ali, prošle su dve godine, a količine koje ćemo da izvezemo se ne pominju, pa ne znamo na koliko „tanjira Kineza“ će moći da se nađe ta srpska jagnjetina.

No, da vidimo kako je sa govedinom, pošto Kinezi traže da od nas uvezu 500.000 tona goveđeg mesa. Lepo. Ali mi smo prošle, 2016. godine, izvezli samo 1.130 tona govedine: u EU je otišlo oko 400 tona, a ostalo u zemlje CEFTA. Dakle, kako izračunaše agrarni stručnjaci, treba da naš izvoz povećamo 442 puta. Možda i može, samo je pitanje kako i kada, a mi već sada najavljujemo to kao našu izvoznu šansu.
I malo o onim kineskim milijardama. U Kini su, na samitu održanom polovinom maja, potpisana dva sporazuma za infrastrukturne projekte u Srbiji, čija bi vrednost trebalo da bude 3,2 milijarde evra. U okviru toga i projekat pruge Beograd – Budimpešta od 1,2 milijarde evra za koji se još ne zna kada će početi da se radi. Jesu milijarde, ali oprez! Mi još ne znamo ni pod kojim uslovima ih dobijamo, ni da li su to krediti, ko nam ih daje, kome i kada ih vraćamo, u koliko narednih godina će pristizati. Kada to budemo znali, možda te milijarde i neće biti toliko impresivne. Setite se upozorenja Jovana Cvijića. Valjda od nečeg treba i da se izlečimo, 100 godina posle utvrđivanja dijagnoze. Inače, u 2016. godini je kineski izvoz u Srbiju iznosio 1,6 milijardi dolara, a srpski izvoz u Kinu 25,3 miliona dolara. Ali, kad počnemo da izvozimo meso…


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: