Пословање на кредит

Све развијенији банкарски сектор у Србији нуди широк спектар кредитирања малих и средњих предузећа и предузетника, а на корисницима је да одлуче да ли им одговарају услови и висина камата

poslovanje-na-kreditПословне банке у Србији имају све бољу понуду кредита за мала и средња предузећа и предузетнике. Камате на кредите се разликују, јер су их банке одређивале руководећи се, поред осталог, кретањима на тржишту новца и оштром утакмицом на домаћем финансијском тржишту. Камате зависе и од висине референтне каматне стопе коју одређује Народна банка Србије, а која је недавно повећана са 11,5 на 14,5 одсто. Банкарски стручњаци упозоравају да то може да утиче и на промену банкарских камата, посебно за краткорочне кредите. Економетар је за своје читаоце истражио под каквим условима водеће банке у Србији одобравају кредите малим и средњим предузећима и предузетницима.

ЕУРОБАНК ЕФГ ШТЕДИОНИЦА

одобрава кредите за мали бизнис и за само две и по године овој групи клијената пласирали су преко 150 милиона евра, што ову банку сврстава у групу лидера на домаћем тржишту. Ова врста кредитирања један је од стратешких производа банке. По стандардима Еуробанк ЕФГ групе, у мали бизнис се сврставају сви предузетници, као и мала и средња предузећа која остварују годишњи промет до 500.000 евра.

Износи за кредитирање малог бизниса варирају од хиљаду до милион евра, процедура одобравања кредита веома је једноставна и нису потребни бизнис планови. Најчешће се одобравају кредити до 40.000 евра и то без посебног обезбеђења (једино обезбеђење су менице власника и фирме, односно радње). Кредите за мали бизнис ЕФГ Еуробанк Штедионица одобрава уз повољне камате, а за већину позајмица постоји грејс период до шест месеци, осим када се финансира изградња пословног простора, када се грејс период продужава до две године. Ђорђе Петрић, директор Сектора за кредитирање предузетника и малих предузећа у Еуробанк ЕФГ Штедионици, каже да се понуда ове банке разликује од понуда других других на тржишту по изузетној флексибилности и дугим роковима отплате кредита. На пример, кредите за инвестирање у пословни простор одобравају на рок отплате до 25 година, а кредите за финансирање опреме и обртног капитала на рок до 20 година.
на кредит

„Први смо на домаћем тржишту у сегменту малог бизниса понудили дугорочне револвинг оквирне кредите, код којих се средства одобрене кредитне линије могу повлачити и отплаћивати по потреби, а једина месечна обавеза је сервисирање камате на просечан износ коришћених средстава у току тог месеца. Тако се код ове врсте кредита отплата главнице може изузетно дуго одлагати. Када је реч о висини камата, диктирају их цена капитала на међународном тржишту, ризик земље и додатак за преузети кредитни ризик“, објашњава Ђорђе Петрић.Наш саговорник каже да су кредити за МСП мање ризични него кредити за становништво, али су ризичнији од позајмица за велика предузећа. У складу са тим, камате за овај сегмент крећу се између оних које се користе у зони потрошачких кредита и каматних стопа за велика предузећа.

УНИКРЕДИТ БАНКА

Предузећима којима је хитно потребан новац, одобрава у року од 24 сата најбржи бизнис кредит у динарима или индексиран у еврима, на рок отплате до пет година. Најбржи бизнис кредит у динарима одобравају у износима од 80.000 до 1,6 милиона динара уз ефективну камату од 21,28 одсто годишње, док се износ најбржег бизнис кредита индексираног у еврима креће од 1.000 до 20.000 евра, уз ефективну каматну стопу од 15,95 одсто годишње Малим и средњим предузећима ова банка одобрава и инвестициони кредит за куповину машина и опреме. Максимални износ овог кредита је 200.000 евра, у динарској противвредности, период отплате је до шест година, а ефективна каматна стопа се креће од 13,50 одсто годишње.

Марија Благојевић, извршни директор Сектора за пословање са становништвом Уникредит банке, каже да одобравају и инвестиционе кредите за куповину пословног простора клијентима који желе да буду власници куће или зграде у којој раде, са периодом отплате до 10 година и ефективном каматом од 12,10 одсто годишње. Овај кредит се одобрава у износу од 20.000 до 200.000 евра, у динарској противвредности.

Podelite ovaj tekst: