Предности вештог руковођења

У оквиру програма који помаже развој пословних вештина руководилаца, у око 150 МСП у Србији биће организовани тренинг програми за менаџере, обука за унапређење маркетинга, продаје, планирање и контролу буџета

Питер Сирц

Питер Сирц

ТАМ програм (Turn Around Management – Заокрет у управљању предузећима) покренут у Србији 2001. године, помаже предузећима да развију нове пословне вештине на нивоу кључних руководилаца. Најискуснији светски лидери у бизнису дају савете с намером да помогну нашим компанијама да модернизују руковођење и повећају промет и продуктивност. Важно је да се у најкраћем периоду створи конкурентно, ефикасно и профитабилно приватно предузеће.

Програм финансира ЕУ преко ЕАР-а, а у Србији је до сада њиме обухваћено 65 пројеката. Недавно је започета трећа фаза реализације ТАМ-у којој ће учествовати још 70 фирми из најразличитијих сектора из целе Србије. Од 28 земаља у којима је програм спроведен у нашој земљи реализовано је највише пројеката.

Искуство месне индустрије Банат

Месна индустрија Банат из Банатских Карловаца, кроз сарадњу са ТАМ програмом, у прошлој години остварила је повећање промета и прихода. Ненад Мишчевић, комерцијални директор компаније, каже да су у раду са страним стручњацима унапредили информациони систем, побољшали малопродајну мрежу и рад комерцијалне службе. Према његовим речима, у прошлој години предузеће је повећало приходе за 34, а ове године у плану је раст од 25 одсто.
Банат је произвео 20 тона производа од меса, што је за 29 одсто више него претходне године, а предузеће извози у Македонију, БиХ, Црну Гору и Русију. У мају почињу изградњу фабрике конзервиране хране по највишим стандардима, па ће њихови производи бити продавани и у западној Европи. Са менаџментом ове фирме ради Клајв Бонет, стручњак ТАМ-а, искусни менаџер у месној индустрији мултинационалних компанија, који је био саветник у великом броју предузећа.

– Циљ програма јесте да помогне менаџменту компаније која испуњава потребне критеријуме да успешније води послове у условима повећане конкурентности на тржишту и да помогне предузећу да идентификује и лоцира потребне ресурсе. Програм подржава и економску реформу тако што помаже фирмама да се трансформишу и успешно послују на слободном тржишту, да развију нове послове, а менаџерима да унапреде своје техничке способности, рекао је Питер Сирц, координатор ТАМ програма, у разговору за Економетар, приликом недавног боравка у Београду.

Успешност програма

ТАМ програм не нуди готова решења већ је сваки пројекат јединствен и зависи од проблема које власник или менаџер фирме намерава да реши. Најчешће је реч о унапређењу контроле трошкова, организацији производње, увођењу нових стандарда и технологија. ТАМ се у Србији примењује и у области побољшања људских ресурса у предузећима, повећања техничког нивоа комерцијалног и финансијског менаџмента и укупне вештине управљања у фирмама, али и побољшању квалитета српских производа на локалном и међународном тржишту повећавањем нивоа техничких стандарда. Позитивни ефекти програма видљиви су и у унапређењу дизајна, паковања и повећању производње у аспектима маркетинга који је усмерен ка извозу.

– У највећем броју случајева српске компаније укључене у ТАМ значајно су повећале извозне потенцијале, а пројекат је помагао многим фирмама да унапреде пословање и повећају продуктивност. Успешна предузећа која су ушла у пројекат, припремана су за отварање тржишта и улазак Србије у ЕУ и њихово боље сналажење и пласман на тржишту Европе, каже Сирц.

Анализа резултата 25 завршених пројеката показала је да су се сви менаџери изјаснили да је перспектива компаније боља или значајно боља и да су изузетно задовољни спровођењем ТАМ-а. Због тога ће програм бити настављен и њиме ће бити обухваћено још 70 фирми.

Отворени за сарадњу

– Први пут ћемо организовати специјалне тренинг програме за менаџере МСП, међу којима су обуке за унапређење маркетинга и продаје и тренинг за унапређење буџетског планирања и контролу предузећа. Држаће их стручњаци ТАМ-а у пет градова у Србији, а њима ће бити обухваћено око 150 предузећа, најављује Сирц.

Наш саговорник тврди да су стручњаци ТАМ из Србије понели одлична искуства и да ће након завршетка треће фазе овог програма број специјалиста ангажованих на пословима у нашој земљи премашити цифру 200.

– Компаније и менаџери у Србији изузетно су отворени за сарадњу са страним стручњацима. Резултати се огледају у расту промета и прихода, увођењу највиших стандарда у пословању, али и у успостављању сарадње између српских и страних компанија као и њиховој бољој перспективи на новим тржиштима у свету, каже Сирц.

М. Вујадиновић

Podelite ovaj tekst: