Регионални берзански адути

Аустријски “blue chip” гиганти увелико послују у источној Европи – Raiffeisen International и Ерсте банка убиру највећи део свог нето профита управо у земљама средње и источне Европе, а OMV такође има велику добит

berzanski-adutiТачно пре годину дана, Ерсте банка и Бечка берза лансирале су пројекат под називом – Нови европски “blue chip” index (NTX). Он обухвата 30 највећих компанија, чије се акције котирају на берзама средње и источне Европе. Велика важност се такође придаје аустријским фирмама, чије је учешће у NTX нешто мање од 40 одсто. Разлог за то јесте чињеница да аустријски “blue chip” гиганти увелико послују у источној Европи – Raiffeisen International (100 одсто) и Ерсте банка (54 одсто) убиру највећи део свог нето профита управо у земљама средње и источне Европе, а OMV такође има велику добит од свог пословања у источној Европи (неких 40 одсто укупног обрта OMV групе).

Инвестициони производи

Низ различитих производа везаних за “Нови европски blue chip index” налази се у понуди Ерсте банке. Четири одабрана инвестициона производа имају изузетан потенцијал зараде на растућим и стагнирајућим тржиштима, али такође и на тржиштима у благом опадању: чланица ЕУ, као и у земљама кандидатима за приступ ЕУ. При одабиру деоничара, менаџери фонда се воде принципом активних инвестиција, који се заснива на фундаменталним методама евалуације и на критеријуму техничке селекције. Ризици стране валуте при том нису осигурани.

Иако добит од више од 19 одсто, којом се дошло на 1760.25 бодова, није могла бити заштићена од турбулентних берзанских дешавања почетком лета, индекс је завршио фискалну годину без губитака, упркос оштром паду вредности акција средином јуна. Све у свему, NTX се добро котирао и одржао током своје прве године.

Промене

У оквиру индекса, Аустрија је мало изгубила на важности, док се Румунија показала као добитник, најављујући тиме велики потенцијал овог тржишта. Правило индекса да 30 водећих компанија буду обједињене по принципу флуктуирајуће капитализације, умањило је аустријски удео. Од почетних 13 аустријских деоничара, преостало је десет. Компаније EVN, Andritz и BA-CA изашле су из индекса, док је јак регионални играч Винер штедише ушао, а Andritz успео да се поново прикључи. Бечки међународни аеродром је избачен приликом последње ревизије индекса. Али, све у свему, Аустрија је потврдила своје место на обједињеном тржишту средње и источне Европе, пошто је развој Аустрије далеко ближи тржиштима ове регије, него партнерима у ЕУ-15 и Г7. Анализа директних инвестиција Аустрије у суседним земљама позиционира Аустрију чврсто на тржишту средње и источне Европе.

Котирање сектора                Сеп 2006
Банке                                       34,45%
Нафта и гас                             18,07%
Телекомуникације                  14,84%
Услуге                                       9,59%
Металургија и рударство       8,45%
Фармацеутски производи      7,22%
Грађевински материјал         2,3%
Осигуравајућа друштва        2,19%
Друго                                       1,87%
Машински инжењеринг          1,02%

Котирање земаља             Сеп 2006
Аустрија                               40,44%
Пољска                                 21,88%
Мађарска                              15,37%
Чешка Република                 13,92%
Румунија                                 4,43%
Словенија                               2,20%
Хрватска                                1,77%

Иначе, Чешка је највећи добитник. Два чешка деоничара (CME и Zentiva), као и пољска компанија PGNiG, примљени су у NTX. PGNiG се, ипак, није дуго задржао у оквиру Indexa. Румунске компаније, BRD-Group SG, Petrom и Banca Transilvania, успеле су да повећају вредност свог удела. Једина земља, поред Аустрије, чији је удео опао јесте Мађарска, што одражава недавна превирања у земљи. По секторима, генерално слабији изгледи за раст нафтне индустрије допринели су слабијем котирању овог сектора, док је фармацеутска индустрија остварила најбољи раст профита, углавном захваљујући приватизацији Пливе.

Котирање

Котирања сектора и земаља у којима 30 деоничара у NTX послује, где постоји ограничење да свака земља може да има 40 одсто максималног удела у NTX

Процене

Иако су очекиване позитивне корекције за тржишта средње и источне Европе, испоставило се да су оне надмашиле наша предвиђања. Штавише, великих разлога за забринутост нема. NTX је био погођен и растућим светским трендом избегавања ризичних улагања, али у основи, ова тржишта су стабилна и, с тим у складу, процене у историјском контексту су веома добре. Гледано из економске перспективе, још једино Мађарска има да изврши одређене исправке. Проблеми у овој земљи већ дуго нису непознаница, али чињеница да се неке мере најзад предузимају у том правцу заиста јесте корак напред, иако су оне сконцентрисане само на приходе. Ипак, у реалности се не очекује никаква значајна промена у току ове године. Већа је вероватноћа да ће се тржишта стабилизовати на овом нивоу и остати на њему.

Podelite ovaj tekst: