Mastercard Indeks ženskog preduzetništva: Odlučnost podstiče preduzetnice

Žensko preduzetništvo se često zasniva na potrebi za zaposlenjem i odlučnosti, ali su i stimulativni uslovi u okruženju, kao što su pristup finansijskim uslugama i jednostavnost poslovanja, neophodni da otvore put za napredak firmi u vlasništvu žena, pokazali su rezultati prvog Mastercard Indeksa ženskog preduzetništva, koji su objavkhjeni 7. marta.

Ovi stimulativni uslovi su od ključne važnosti za prevazilaženje dve glavne prepreke koje najviše obeshrabruju žene da postanu preduzetnice, a to su kulturne predrasude i manje mogućnosti za njihovo napredovanje.

Razvijena tržišta se nalaze na vrhu liste, a na prvim mestima se nalaze Novi Zeland (74,4, 1.), Kanadi (72,4, 2.) i Sjedinjene Države (69.9, 3). Ove zemlje imaju najbolje uslove za podršku kompanijama u ženskom vlasništvu, visok kvalitet upravljanja i jednostavnost poslovanja.

Top 10 tržišta sa najboljim uslovima za podršku preduzetništvu

Mastercard Indeks ženskog preduzetništva – Top 10 tržišta sa najboljim uslovima za podršku preduzetništvu i mogućnostima za žene da napreduju kao preduzetnice.

  1. Novi Zeland – 74,4
  2. Kanada – 72,4
  3. Sjedinjene Države – 69,9
  4. Švedska – 69,6
  5. Singapur – 69,5
  6. Belgija – 69,0
  7. Australija – 68,5
  8. Filipini – 68,4
  9. Ujedinjeno kraljevstvo – 67,9
  10. Tajland – 67,5

„Naše istraživanje pokazuje da kroz povećanje pristupa ključnim mrežama, žene imaju veće šanse da iskažu svoj puni potencijal, postignu svoje ciljeve i na kraju, da ubrzaju inkluzivni rast. Imamo sjajnu priliku da rešimo kulturološke i organizacione probleme i da osnažimo žene lidere,“ izjavila je En Kerns, predsednica sektora međunarodnih tržišta u kompaniji Mastercard.

Podsticaj ženskom preduzetništvu na tržištima u razvoju

Indeks takođe istražuje različite faktore koji pomažu ili ometaju žene preduzetnice:

Šta podstiče žensko preduzetništvo na tržištima u razvoju? Odlučnost.

Uganda (34,8 procenata), Bangladeš (31.6 procenata), Vijetnam (31.4 procenata) i Kina (30,9 procenata) nalaze se na listi deset najboljih tržišta kada se posmatra procenat žena vlasnica firmi u ukupnom broju vlasnika preduzeća.

U ovim zemljama, žene koriste poslovne mogućnosti koje se ne oslanjaju isključivo na znanje ili inovacije.

Za uspešne firme je potrebno više od odlučnosti. Da bi se pomoglo ženama preduzetnicama da napreduju, one moraju imati pristup finansijskim uslugama i proizvodima; da im je omogućeno jednostavno poslovanje, da imaju snažnu podršku za mala i srednja preduzeća i kvalitet upravljanja, kao što se vidi na primerima Novog Zelanda (74,4 odsto), Kanade (72,4 odsto.), SAD (69,9 odsto), Švedske (69,6odsto) i Singapura (69,5 odsto), koji zauzimaju prvih pet mesta na listi.

Loši rezultati tržišta kao što su Indija (41,7 odsto ), Saudijska Arabija (37,2 odsto) i Egipat (34 odsto) ukazuju na činjenicu da kulturne predrasude protiv žena ozbiljno umanjuju njihovu sposobnost da dođu na liderske pozicije i iskoriste preduzetničke mogućnosti.

Najveće prepreke za početak poslovanja

Indeks pokazuje da su neke od najvećih prepreka koje sprečavaju žene da se uputite u posao sledeći: nedostatak finansijskih sredstava ili početnog investiranja, regulatorne restrikcije i institucionalna ne-efikasnosti, nedostatak samopouzdanja i preduzetničkog duha, strah od neuspeha, društveno kulturološka ograničenja i nedostatak obuke i obrazovanja. Na skoro svih 54 tržišta koja su učestvovala u istraživanju, makar jedno od ovih ograničenja sprečava napredak žene kao vlasnika firmi.

Podelite ovaj tekst: