Novi program UniCredit Banke za podršku razvoju pravičnijeg i održivijeg društva  

UniCredit Banka Srbija predstavlja novi program Social Impact Banking, odnosno Bankarstvo sa društvenim uticajem čime dodatno potvrđuje posvećenost lokalnim zajednicama u Srbiji. Social Impact Banking prepoznaje, finansira i promoviše organizacije, preduzetnike i kompanije, koje ostvaruju merljiv društveni uticaj

Ivana Simonović, Ivana Rajković, Zoran Ristić, Feza Tan i Jasna Uzelac (s desna na levo)

Program omogućava banci da podeli  iskustvo i znanje u vezi sa finansijama i vođenjem poslovanja kroz edukativne inicijative posvećene socijalnim preduzećima i preduzetnicima, ugroženim kategorijama stanovništva, uključujući i mlade i ostale grupe kod kojih postoji rizik da budu isključene iz društva.

Program Social Impact Banking dodatno jača doprinos banke društvu kroz tri pravca tako što će pomoći da se pokrene održivi razvoj u lokalnim zajednicama na srednjoročni i dugoročni period. Stoga će se ovaj program fokusirati na:

Mikrokredite: sve ekspoziture će ponuditi kredite po veoma konkurentnim uslovima, ali i stručnu podršku, mikropreduzećima, profitnim udruženjima, ali i onim koji ne ostvaruju profit ali jačaju i promovišu inkluziju ili jedan od Ciljeva održivog razvoja koje su uspostavile Ujedinjene nacije. Banka će u svojoj ponudi imati investicione kredite na period otplate do 84 meseca, dok će krediti za obrtni kapital biti na period otplate do 36 meseci. Maksimalni iznos ovih kredita će biti 25.000 evra.
Dinarski krediti se odobravaju sa kamatom od 5,5 do sedam odsto i uz manje zahteve nego što je uobičajeno u pogledu sredstava za obezbeđenje kredita.
Pored toga, zahvaljujući zaposlenima, internim trenerima, banka će organizovati različite vrste obuka, dok će naš partner Smart kolektiv pružiti podršku u pripremanju biznis planova za početnike u biznisu, kao i savetodavne usluge. Na taj način banka će omogućiti ovom segment da raste i da se razvija.
Finansiranje društvenog uticaja: ovaj deo programa će obezbediti investicione kredite kompanijama koje će zapošljavati i podsticati inkluziju i čija je misija da imaju širi društveni uticaj. Na primer, biće podržane kompanije koje omogućavaju mladima prvo zaposlenje ili podržavaju na neki drugi način ugrožene kategorije. Ovaj program je osmišljen tako i da podrži socijalne inovacije koje su pokretači pozitivnih promena.
Finansijska edukacija i inkluzija: Cilj ovog dela programa je da se unapredi finansijska pismenost i ohrabre srednjoškolci širom Srbije da razvijaju preduzetnički duh. Zajedno sa našim partnerima, organizacijom Dostignuća mladih predstavićemo online edukativnu platformu, dok će naši zaposleni nastaviti da pružaju mentorsku podršku kroz takmičenje Poslovni izazov i druge edukativne programe ove organizacije.

Social Impact Banking program se fokusira i na praćenje i merenje rezultata, što je i ključno da se obezbedi održiv rast kako projekata sponozorisanih od stane banke, tako i onih koje banka finansira putem kredita.

Feza Tan, predsednica Izvršnog odbora UniCredit Banke Srbija, ovim povodom je izjavila: “Mi želimo da bude pokretači promena koje imaju za cilj da unaprede naše društvo. Da bismo poslovali dobro, moramo da činimo dobro. Mi u ovo snažno verujemo. Sa ovim novim programom mi proširujemo našu posvećenost lokalnim zajednicama u Srbiji. Naš cilj ovde nije samo zarada, već izgradnja pravičnijeg i inkluzivnijeg društva.”

Program Social Impact Banking koji je danas predstavljen u Srbiji, započet je u Italiji u decembru 2017. godine, a tokom 2019, proširuje se i na ostale članice UniCredit Grupe, uključujući: Nemačku, Austriju, Hrvatsku, Mađarsku, Bugarsku, Rumuniju, Tursku, Češku, Slovačku i Bosnu i Hercegovinu. Proširenje ovog programa dodatno ističe posvećenost UniCredita da pruži podršku zajednicama u kojima posluje.

Podelite ovaj tekst: