Osiguranje je investicija

Ulaganje u osiguranje nije trošak već investicija, rečeno je na edukativnoj radionici „Žene u agrobiznisu“ u Tršiću, koju su održale Kompanija Dunav osiguranje i udruženje novinara za poljoprivredu Agropress, 14. oktobra.

Sa radionice u Tršiću Kod Loznice: Predrag Stanišić

Sa radionice u Tršiću Kod Loznice: Predrag Stanišić

– Imajući u vidu sve nepogode koje su zadesile Srbiju zadnjih nekoliko godina, u kojima su dominirale poplave, klizišta i gradonosne nepogode, trudili smo se da edukujemo poljoprivrednike i da im objasnimo da je osiguranje postalo deo svake, pa i poljoprivredne proizvodnje, te da osiguravajuća zaštita predstavlja investiciju, a ne trošak – rekao je direktor Glavne filijale „Dunav osiguranja“ u Šapcu Predrag Stanišić. Stanišić je podsetio da ministarstvo odobrava i subvencije za registrovana poljoprivredna gazdinstva, kojima se vraća 40 odsto ukupnog iznosa premije osiguranja, kao i na slične subvencije lokalnih samouprava, gde je kao primer naveo Loznicu.

Kada se u kalkulaciju visine premije uključe i subvencije, to praktično znači da se osiguranicima na ovom području vraća 80 odsto osiguranja. Na primer, ukoliko visina premije iznosi 12.000 dinara, osiguranik dobija povraćaj u visini od 9.600 dinara. To praktično znači da je visina premije koju plaća osiguranik samo 2.400 dinara. U drugom primeru, ukoliko je visina premije 3.000 dinara, osiguraniku se vraća 2.400 dinara, a to znači da nosilac gazdinstva snosi trošak za osiguranje od svega 600 dinara.

Stanišić je na edukativnoj radionici u Tršiću predstavio uslove koje Kompanija „Dunav osiguranje“ nudi, precizirajući da osiguravajuća premija za žitarice s prosečnim prinosom iznosi oko 3.000 dinara po hektaru, odnosno oko 12.000 dinara za malinu na zemljištu površine deset ari.

Milenko Filipović, koji se bavi proizvodnjom malina i kupina, ima pozitivno iskustvo s „Dunav osiguranjem“.

– Zadnje četiri godine redovno osiguravam kupinu i malinu kod „Dunav osiguranja“ i izuzetno sam zadovoljan saradnjom jer je krajnje korektna i fer. Za to vreme, dva puta sam imao štetu i u roku od tri-četiri dana oni su izvršili procenu i isplatili odštetu. Zadovoljan sam i siguran da će se ta saradnja nastaviti i narednih godina – rekao je Filipović TANJUG-u. Neophodno je, kaže on, da poljoprivrednici shvate značaj osiguranja jer sve uloženo može nestati za deset-petnaest minuta usled nepogode.

– Predlažem svima da se osiguraju – istakao je on.

Domaćin edukativne radionice bila je Srboljubka Stanojević, koja se bavi organskom proizvodnjom. Kaže da se proizvodnja isplati, ali da je neophodno da se proizvodnja i osigura, te da edukativne radionice poput ove koju je organizovala Kompanija „Dunav“ doprinose tom saznanju.

– Svaka proizvodnja može biti isplativa i profitabilna, ali je proizvodnja na otvorenom izložena i dodatnim rizicima: vremenskim prilikama i neprilikama. Klima se menja i mislim da bi svaki proizvođač trebalo da osigura svoja ulaganja i proizvodnju, a to se posebno odnosi na poljoprivrednu proizvodnju – rekla je Stanojevićeva i dodala da iskustvo koje nosi iz Rusije i Portugalije pokušava da prenese meštanima ovog kraja i da edukativne radionice ovog tipa tome znatno doprinose.

Kompanija „Dunav osiguranje“, u želji da bude partner poljoprivrednicima, realizovala je osmu interaktivnu radionicu u Tršiću kod Loznice, kojoj je prisustvovalo mnoštvo nosilaca gazdinstava i proizvođača organske hrane koji su bili zainteresovani za uslove i mogućnost osiguranja.

Rečeno je da su profesionalno i na vreme procenjena šteta, kao i blagovremena naknada štete, najbolje preporuke za tu kompanije što se tiče osiguranja poljoprivrede i imovine, ali i u drugim vrstama osiguranja.

Podelite ovaj tekst: