Arriva transportne usluge

U Srbiji nikada nije sprovedeno sveobuhvatno istraživanje o zadovoljstvu kvalitetom prevoza putnika kakva se redovno sprovode u razvijenim zemljama.

Dejan Bogunović i Goran Aleksić

Kada bi takvo istraživanje bilo sprovedeno, ono bi otkrilo veliki broj problema sa kojima se suočavaju pre svega one kategorije stanovništva koje zbog studiranja ili posla prelaze i više od stotinu kilometara na dnevnom nivou. Značajan broj državnih prevoznika duže od decenije očekuje privatizaciju, a u međuvremenu značajan broj putnika u Srbiji prinuđen je da svoja očekivanja kada je u pitanju kvalitet prevoza svede na minimalnu meru.

„Nivo zadovoljstva kvalitetom usluga predstavlja osnovu svega što radimo“, ističe Dejan Bogunović, generalni direktor kompanije Arriva Litas, koja posluje u okviru kompanije Arriva, jednog od najvećih prevoznika u Evropi, koja obezbeđuje transportne usluge najvišeg kvaliteta u 14 evropskih zemalja i ostvaruje godišnji promet od oko 2,2 milijаrde putnikа.

Kompanija Arriva deo je Deutsche Bahn grupe, a u Srbiji posluje od maja 2013. godine kada je preuzela vlasništvo nad  kompanijom „Veolia Transport Litas“.

„Naš cilj je da korisniku pružimo najkvalitetniju uslugu koja uključuje najviše standarde bezbednosti, kontinuirano unapređenje pouzdanosti do toga da prevoz putnika učinimo što jednostavnijim“, dodaje generalni direktor kompanije Arriva u Srbiji. „Istraživanje koje smo nedavno sproveli u Danskoj, u kojoj je Arriva najveći autobuski operator sa ukupnim udelom na tržištu od oko 40 odsto, pokazalo je da je čak 85 odsto korisnika na ovom izuzetno zahtevnom tržištu zadovoljno kvalitetom naših usluga. Slične rezultate ostvarujemo i na drugim tržištima na kojima poslujemo, među kojima su Italija, Holandija, Mađarska, Hrvatska, a naš dugoročni cilj je da postanemo lideri u prevozu putnika u Srbiji, kroz direktne investicije, strateška partnerstva i primenu najviših standarda kvaliteta.“

Jedan od ključnih problema sa kojima se suočavaju svi prevoznici u Srbiji je odliv profesionalnih vozača koji u budućnosti može da postane i bezbednosni problem. Više od pet hiljada profesionalnih vozača napustilo je Srbiju u proteklih nekoliko godina zbog boljih uslova za rad u Hrvatskoj, Slovačkoj, Nemačkoj, Sloveniji i Holandiji. Očekuje se da će taj trend nastaviti da raste i ove godine, a jedno od mogućih rešenja ovog problema je efikasniji sistem školovanja i obuke novih vozača, ali i prilagođavanje zakonske regulative na način na koji su to učinile druge zemlje regiona koje su takođe pogođene ovim problemom.

Zakon o bezbednosti saobraćaja koji je usaglašen sa evropskom regulativom predviđa da svi koji završe školovanje za profesionalnog vozača mogu da voze kamion kad napune 21. godinu, dok vozači autobusa mogu da postanu tek sa navršene 24 godine. Zemlje regiona iskoristile su mogućnost koju im pruža evropsko zakonodavstvo da spuste ovu starosnu granicu, čime su delimično rešili ovaj gorući problem, ali i problem zapošljavanja mladih kao posebno ugrožene kategorije stanovništva.

„Školovanje novih kadrova, ali i kontinuirano ulaganje poslodavaca u zaposlene od suštinske je važnosti za unapređenje stanja u oblasti transporta i logistike u zemlji. Arriva u Srbiji zapošljava 880 radnika, pružajući im potrebne obuke, sigurno i podsticajno radno okruženje, kao i priliku da se usavršavaju i napreduju. Time ujedno doprinosimo poboljšanju usluga autobuskog prevoza i stvaramo zdrave temelje za rast i dugoročni razvoj poslovanja na srpskom tržištu“, navodi Bogunović.

On kaže da je rešenje u saradnji države, stručnih udruženja u ovoj oblasti, kao i privatnih operatora na tržištu.

Podelite ovaj tekst: