FEFA: Razvoj kreativnih industrija u Srbiji i EU

Na Fakultetu za za ekonomiju, IT menadžment i kreativnu produkciju (FEFA) 8. maja organizovana je jedanaesta po redu konferencija povodom obeležavanja Dana Evrope.

Sa Skupa na Fakultetu za ekonomiju, IT menadžment i kreativnu produkciju (FEFA)

Skup je održan uz podršku Delegacije Evropske unije, programa TEMPUS i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD),a tema je bila “Razvoj kreativnih industrija u Srbiji i EU”. Na konferenciji je govorio Frenk Hanigan, koordinator tima za kreativne industrije EBRD, koji je istakao da je najveći kapital danas upravo ljudski kapital i da kreativne industrije čine sedam odsto svetske privrede.

On je naveo da Srbija ima potencijal u obrazovanju i kulturi, koji su osnovni činioci ovih industrija.

Na konferenciji su učestvovali predstavnici različitih sektora kreativne industrije.

Dušan Kovačević, osnivač Festivala EXIT, sagledao je kreativne industrije kao poseban autoput za našu zemlju u kojoj reč kreativnost može da se opiše i kao snalažljivost. Aja Jung predstavila je Beogradski festival igre koji „okuplja svet“, privlačeći veliki broj vrhunskih umetnika i sve značajniju publiku iz zemlje i iz sveta. Violeta Jovanović govorila je o radu Etnomreže koja doprinosi privredi, obrazovanju, turizmu i očuvanju tradicije i iskazala potrebu za tim da konačno počnemo da cenimo svoje nacionalne vrednosti i tradiciju. Naglasila je i da Etnomreža neposredno utiče na smanjenje nezaposlenosti žena u ruralnim područjima.

Prof. Marko Luković, međunarodno priznat industrijski dizajner istakao je domaću kompaniju Metalac kao pozitivan primer ulaganja u industrijski dizajn i shvatanja njegovog značaja. Oni su i izuzetak jer su klijenti ovog dizajnera uglavnom iz inostranstva.

U ime FEFA govorili su prof. dr Ana Trbović, koja je vodila panel stručnjaka, objašnjavajući značaj kreativnih industrija za stvaranje proizvoda i usluga više dodate vrednosti koji omogućavaju brži ekonomski razvoj; prof. dr Srđan Krčo, koji radi na upotrebi informacionih tehnologija za bolji uzgoj malina te utiče na razvoj ova dva važna izvozna proizvoda Srbije, zatim doc. Bojana Maljević, koja je govorila o audiovizuelnoj produkciji i značaju ove grane za privlačenje stranih ulaganja i razvoj svih povezanih usluga u privredi. Profesor Goran Pitić je u uvodnoj reči naveo da moderno društvo treba da krasi snaženje obrazovanja i kulture, a profesor Nebojša Savić u zaključnoj reči prihvatio je poziv Aje Jung i Dušana Kovačevića da kao ekonomisti studenti FEFA uz nadzor profesora izračunaju ekonomski uticaj Festivala igre i EXIT. Skup je zatvorio domaćin, direktor Beogradske filharmonije, Ivan Tasovac, koji je ukazao na značaj publike za uspeh kulturnih ostvarenja.

Podelite ovaj tekst: