Годишњица часописа: „Планета Бизнис“ за најуспешније

Водич кроз свет бизниса и економије – основно је начело које већ две године са успехом остварују Економетар и Магазин Бизнис

planeta-biznis-za-naj-uspesnijeОвог фебруара навршиле су се две године излажења наших часописа Економетар и Магазин Бизнис. Тим поводом свечаност је одржана, већ традиционално, у београдском Аероклубу 21. фебруара, у присуству угледних личности из света бизниса и економије, пословних партнера и представника медија. Успешне две године рада Економетру и Магазину Бизнис на свечаности су честитали Слободан Вучићевић (Гранд Пром и Дрога Колинска), Топлица Спасојевић (ИТМ), Милан Петровић (Донкафе), Мирослав Милетић (Бамби–Банат), Горан Милићевић (Комерцијална банка), Бранислава Милунов (Делта холдинг), Мила Литвињенко (Аура), Димитрије Стаменовић (Смека), Дејан Недић (Афирма), Љубомир Маџар, Миодраг Зец, Данијел Цвјетићанин, Зоран Јеремић, као и бројни други гости.

Настављајући своју успешну мисију у којој представљају истинске водиче кроз свет економије и бизниса, часописи Економетар и Магазин Бизнис, како је најавила Радојка Николић, главна и одговорна уредница ових издања, од ове године уводе признање “Планета Бизнис”. Ово признање се додељује најуспешнијима у три категорије: менаџеру за успешно вишегодишње управљање компанијом, финансијској институцији која даје највише донација локалној заједници и предузетнику за изузетну иницијативу.

Лауреати признања “Планета Бизнис” ове године су:

Мирослав Милетић, генерални директор Концерна Бамби–Банат, за вишегодишње успешно управљање компанијом Бамби. У концерну ради 25 година, на месту генералног директора изабран је пре 13 година (пет пута биран за генералног директора), а под његовом управом свака следећа година пословања Бамбија била је успешнија од претходне. Бренд „плазма“ је постао и остао најомиљенија домаћа робна марка, уз стални успон и раст на тржишту Србије и у региону.

Мирослав Милетић, генерални директор Концерна Бамби–Банат

На челу тима који добија

Више је разлога због којих ово признање сматрам највећом наградом коју сам добио у својој каријери. Свима који сте се придружили овим оценама захваљујем на храбрости да издвојите једнога међу најбољима. Сигурно сте свесни наше генетске грешке да ће вам бити замерено. А када остане забележено да и ја сматрам да ово признање добијам незаслужено (јер има далеко вреднијих по достигнућима, личној умешности и печату који остављају иза себе) онда ми остаје само да се надам да ћете следећих година имати срећнији избор.
Нема сумње да не могу да вратим време и умањим значај 13 година управљања корпорацијом у мом животу, заједничким искушењима са мојом породицом (чији је највреднији представник овде вечерас са мном и чија душа само зна шта значи имати директора у кући). Нико још није смислио признања за породице лауреата награда! А ни моја маленкост се по томе не може издвојити, јер не би било овог предугачког периода да није било њихове подршке и љубави.
Када сам на Свету Петку 1995. године, готово невољно (и чак истовремено са функцијом судије) изабран за вршиоца директора Бамбија нису ми давали ни шест месеци на дужности на којој је мој претходник провео пуних 20 година! Умни Сенека је рекао, а мој професор Тркуља подсетио, да „Човек не бира професију, већ професија бира њега“! Кад су ме 2. фебруара 1996. године изабрали на први мандат, и тако још пет пута до данас, увек сам имао највише још једну годину мандата. И тако сваке године, много пре корпоративног управљања и неизбежне приватизације, подносио сам годишњи извештај и тражио подршку колектива. Сваке наредне године, иако нисам морао, постизао сам заједно са најбољим менаџментом и запосленима у Србији, нову рекордну пословну годину. И тако сам, у ствари, опстајао, све до данас, када су садашњи власници, у договору са мном, овај период потврде само још скратили на сваки квартал.
Концерн за производњу кондиторских производа Бамби–Банат, са седиштем у Београду, обележио је прошле године 40 година успешног рада и лидерске позиције у најуспешнијој прерађивачкој грани српске економије. Било би неукусно да вас уверавам у мањкавости сопственог доприноса томе. Али, Бамби–Банат је пример изузетног тимског рада српских менаџера и њихових страних и домаћих консултаната и власника. Сви смо имали обавезу да урадимо оно што је нама Србима својствено као најтеже: да се прилагодимо ситуацији и тржишту, да схватимо да не постојимо због нас самих већ због оних због којих је настао и сам Магазин Бизнис. Можда је само у томе, поред сјајних брендова, врхунског квалитета, јасне пословне филозофије и стратегије, система управљања вредностима, тајна нашег успеха. Ако томе додамо и Божју помоћ, невероватну афекцију потрошача и нашу интеракцију са њиховим потребама, много рада (атипично поново), осећаја припадности компанији својственог само за породице, традицију и поштовање наслеђа, онда су то могуће синтагме пословног успеха и постулати пословне филозофије које волимо да истичемо у многим приликама.
И данас, са самим собом, имам многе неписане договоре, од којих су најчаснији да нећу служити горег од себе, да ћу признати да не могу више и боље од онога што сам постигао до сада и да ћу се повући, без да са собом понесем ту искрзану, климаву директорску столицу, на коју многи и данас једва чекају да седну, док их не опрљи горе од електричне столице, највећа српска мана, у виду опомене, да овде није ништа мање цењено од успеха, мирног сна и чисте савести.
Ни сам нисам свестан, до овако ретких задовољстава, шта ме нагони да и себе и друге приморавам на трошење последњих атома снаге у доказивању да сам још далеко од једном већ изречене флоскуле да ми је потребно три живота за све што сам замислио, два да бих реализовао а овај један да бих учествовао у радостима и успесима својих најближих, истовремено са успесима и угледом компаније коју водим и стварању нових вредности за све нас који живимо од ње.

(Из говора на примању признања
 „Планета Бизнис“, 21. фебруара у Аероклубу) 

У категорији финансијских институција добитник признања „Планета Бизнис“ је Ставрос Јоану, председник Извршног одбора Еуробанк ЕФГ Штедионица, за успешно спровођење програма корпоративне друштвене одговорности, за највећу донацију, у вредности од три милиона евра, коју је једна финансијска институција наменила Србији за област здравства, едукације и заштите животне средине. Само неки од пројеката су: Еуробанк ЕФГ школарина, Ботаничка башта Београд, паркови у Панчеву, Нишу, Јагодини, на Бежанијској коси, као и најсавременији центар за дијагностификовање и лечење малигних болести, поклон Клиничком центру Србије.

Добитник признања „Планета Бизнис“ за предузетништво је Иван Ђукнић, председник Удружења култивисане боровнице из Белановице, власник најстарије српске плантаже боровница коју је формирао пре две и по деценије. Своје поштовање према овој драгоценој, траженој, скупој, а изнад свега здравој воћки Иван Ђукнић изражава жељом да култивисана боровница добије посебно и важно место у пољопривреди Србије, да буде наш извозни адут и бренд. Зато је пре две године иницирао формирање Удружења узгајивача култивисане боровнице. Својом мисијом сматра ширење праве приче о боровници, атрактивној и траженој воћки која се у свету и те како цени и добро плаћа.

Како даље у реформе

О незавидном стању српске економије говорио је проф. др Драган Ђуричин, председник Савеза економиста Србије. Он је нагласио да је Србија посустала у транзиционим реформама и да се то може сагледати у низу показатеља: високој задужености привреде и грађана, претећој инфлацији, заостајању у многим привредним секторима, високом спољнотрговинском дефициту, ниској конкурентности производа на страном тржишту. То значи да нам прети транзициона рецесија и зато је Србији, како је нагласио др Ђуричин, потребна нова кохезиона снага која ће економију ставити испред политике, што је, иначе, и главна тема о којој је др Ђуричин говорио у интервјуу за фебруарски број Магазина Бизнис.

Специјално признање „Планета Бизнис“ добио је Мирослав Мишковић, председник Делта холдинга, за стварање највеће и најуспешније српске приватне компаније. Компанија Делта основана је пре 17 година, запошљава више од 20.000 људи, а у 2007. години остварила је укупан обрт од једне милијарде и 720 милиона евра. Делта холдинг је највећа српска приватна компанија са значајним ширењем у региону.

На свечаности у Аероклубу уручене су и захвалнице представницима компанија са којима су часописи Економетар и Магазин Бизнис успешно сарађивали на плану пи-ар и маркетинга у претходном периоду.

Е. Р.

Podelite ovaj tekst: