Istraživanje kompanije IBM o upotrebi veštačke inteligencije na području ljudskih resursa

Rezultati istraživanja pokazuju nalaze o upotrebi AI (veštačke inteligencije) na području ljudskih resursa. Čini se da će AI značajno uticati na načine kako radimo i transformisati radnu snagu, kao i same funkcije unutar ljudskih resursa

Natasa Sekulic

Kako kažu u kompaniji, svet se ubrzano menja pod uticajem digitalizacije, podataka je sve više i zahtevi za transformacijom poslovanja sve su veći.

„Danas se nalazimo u kognitvnoj eri, odnosno eri veštačke inteligencije, čiji je glavni cilj stvaranje dodatne vrednosti poslovanja upotrebom i analizom podataka. Kognitivna era je omogućila i promene na području ljudskih resursa utičući na ceo životni ciklus talenata, od privlačenja kandidata i uključivanja novih zaposlenih, do zadržavanja i rasta talenata“, rekla je Country Leader u IBM Srbija Nataša Sekulić i dodala:

„U isto vreme, sve brži razvoj tehnologije sve više menja i sektor obrazovanja stvarajući nove modele učenja i nove načine razmišljanja prilagođene društvu današnjice. I same obrazovne institucije moraju menjati načine svog poslovanja i u svom radu primenjivati nove tehnologije poput veštačke inteligencije, cloud računarstva kako bi opremile studente znanjem i veštinama potrebnim za razvoj karijera budućnosti, a koje odgovaraju potrebama tržišta rada.“

Rezultati istraživanja pokazuju da će do 2021. godine 120 miliona radnika u 10 najvećih svetskih ekonomija možda morati da bude dodatno obučeno pod uticajem AI i inteligentne automatizacije. Budućnost ljudskih resursa donosi transformaciju liderstva, transparentnije i personalizovanije HR sisteme, poboljšanje iskustva zaposlenih, moderniji proces zapošljavanja, korišćenje analitike ljudskih resursa za poboljšanje učinka, što sve dovodi do redefinisanja menadžmenta ljudskih resursa.

Tehnološke inovacije donose velike promene u ljudskim resursima

Prema rezultatima različitih nedavnih istraživanja, moguće je predvideti tri glavne promene.

Konzumentska očekivanja na radnom mestu. Zaposleni i kandidati za posao imaju nova očekivanja zbog svojih digitalnih iskustava. Povezuju se na društvenim mrežama, na njihova pitanja se odgovara 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji. Navikli su da odmah dobiju različite informacije. Potrebno je stvoriti takav povezan, transparentan, mobilan, personalizovan, pretraživ i 24/7 dostupan univerzum na radnim mestima, ulaganjem u nove tehnologije i modernizacijom svih procesa.

Pripremljen pristup veštačkoj inteligenciji i dubokom učenju (deep learning) omogućava uočavanje obrazaca i predviđanje rezultata. Ovim se poboljšava mogućnost podrške odlučivanju i upravljanju radnom snagom u procesima kao što je odabir kojim se predviđa uspeh kandidata i poklapanje sa potrebama slobodnog radnog mesta. Takođe se mogu koristiti botovi za poboljšanje produktivnosti – na primer, možete uštedeti sate i sate za pitanja i odgovore trenirajući AI botove da daju odgovore na vaša pitanja.

Zastarelost veština. „Životni vek“ veština se smanjuje, tako da se mora nastaviti sa zahtevom za kontinuiranim obnavljanjem veština stvaranjem moćne platforme za učenje, nagrađivanjem za veštine budućnosti i izgradnjom procesa učenja na način kako mi to želimo.

Upotreba AI u osmišljavanju moderne radne snage

Rezultati IBM-ovog istraživanja su pokazali i da dve trećine generalnih direktora kaže da će AI imati značajnu vrednost u ljudskim resursima, ali samo 11 posto direktora ljudskih resursa navodi da njihove organizacije imaju veštine u AI, nauci o podacima i mašinskom učenju koje su potrebne za ispunjavanje tog potencijala.

IBM-ova novoosnovana jedinica Talent&Transformation upravo pruža usluge koje koriste snagu personalizacije AI u vođenju zaposlenih kroz proces razvijanja veština i traženja prilika za rast u kompaniji. Takođe, unutar tih rešenja i procesa utkano je znanje i iskustvo koje je IBM stekao unutar kompanije kroz proces sopstvene transformacije.

„Dok se organizacije budu suočavale sa dvostrukim zahtevima sprovođenja digitalne transformacije i ponovnog osmišljavanja njihovog poslovanja i procesa primenom novih tehnologija kao što su AI, automatizacija i blockchain, najveća prepreka napretku će biti u razvijanju odgovarajućih talenata i veština“, rekla je Nataša Sekulić. „IBM veruje da je stvaranje radne snage u eri veštačke inteligencije podjednako važno za kulturu i specijalizovanu ekspertizu kao i za tehnologiju.

Podelite ovaj tekst: