IZ BANKARSKOG UGLA: Novi zakon će podstaći bezgotovinsku ekonomiju

Ipored činjenice da se na tržištu Srbije poslednjih godina beleži značajan rast obima transakcija obavljenih elektronskim putem, podatak da u našoj zemlji čak oko 60 odsto stanovništva koristi isključivo gotovinu, jasno govori da postoji veliki prostor za dalje jačanje bezgotovinskog plaćanja kao važnog kanala za podsticanje privrednog razvoja i rasta zapošljavanja.

Piše: Marija Savić

Naime, brojna istraživanja su pokazala da povećanje digitalnih plaćanja i potiskivanje gotovog novca iz sistema potpomaže ekonomski rast, a prema ranijoj analizi agencije za ocenu kreditnog rejtinga Moody’s, povećanje elektronskog plaćanja u periodu između 2011. i 2015. godine obezbedilo je uvećanje BDP-a Srbije od 230 miliona dolara. Ne treba zaboraviti ni na uticaj bezgotovinskog plaćanja na suzbijanje sive ekonomije, koja u našoj zemlji trenutno čini oko 30 odsto BDP-a, kao i da gubitak budžeta zbog pasivne sive ekonomije premašuje čak 120 milijardi dinara godišnje. Pored toga, bezgotovinska ekonomija stimulativno utiče na potrošnju, dok sa druge strane smanjuje operativne troškove poslovanja.

Da je bezgotovinsko plaćanje u našoj zemlji sve rasprostranjenije možda najbolje ilustruje statistika platnog sistema koju vodi Narodna banka Srbije. Tako je za prvih devet meseci 2017. godine obavljeno ukupno 92,3 miliona transakcija za koje je nalog izdat elektronskim putem, i to u najvećem broju slučajeva putem usluge internet bankarstva. U istom periodu, na šalterima je izdato čak 168,6 miliona papirnih naloga. U oba slučaja obim plaćanja je bio na gotovo istom nivou – 12.205 milijardi dinara prometa elektronskim putem, odnosno 12.592 milijarde dinara u papiru. Posebno je zanimljiv podatak da je broj građana koji koriste mobilne telefone za plaćanje danas petostruko veći u odnosu na 2014. godinu i iznosi gotovo milion.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • REZULTATI PROGRAMA „ENERGIJA ZNANJA“ NAFTNE INDUSTRIJE SRBIJE: Spojili fakultetsko znanje i kompanijsko iskustvo
  • ANALIZA MMF-A O STANJU I IZGRADNJI INFRASTRUKTURE U NAŠEM DELU EVROPE: Zapadni Balkan najsporije sustiže nivo razvoja EU
  • TV SLIKE I PRILIKE: Srpski biznismen na malom ekranu
  • BRITANSKA KOMPANIJA OBARA POSLOVNE REKORDE NA ZAPADNOM BALKANU: Mineco uložio 20 miliona dolara u 2017.
  • DIPLOMIRANI INŽENJER PAVEL ČEJKA, DIREKTOR PRODAJE ZA INOSTRANA TRŽIŠTA U KOMPANIJI KOVOSVIT MAS, A.S. ČEŠKA: Kako će novi vlasnik oporaviti „14. oktobar“
  • ZNAČAJ PRAVILNOG IZBORA STRATEŠKIH I IZVRŠNIH CILJEVA Kojim mušterijama su namenjeni vaši proizvodi
  • PROMOCIJA TEKSTILNE INDUSTRIJE I POSLOVNI SUSRETI: Balkan tekstil sajam 2018
  • PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (5) Veliki darodavac – srpski Nobel
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2018.
Podelite ovaj tekst: