MasterIndex Srbija: 77 odsto Srba kupuje onlajn

Internet je odavno postao deo svakodnevnih poslovnih i zabavnih aktivnosti građana u Srbiji, a oni u sve većoj meri vide internet kao praktičan kanal za kupovinu pa 77% građana Srbije već kupuje onlajn. Ovo je rezultat najnovijeg istraživanja MasterIndex Srbija 2017, studije o finansijskim navikama i potrebama aktivnih korisnika kartica u zemlji.

Studija sprovedena u aprilu ove godine pokazuje da svaki treći kupac plaća onlajn makar jednom mesečno. Uopšteno govoreći, muškarci su za nijansu aktivniji onlajn kupci od žena – 51,5% u poređenju sa 48,5%, dok se ispitanici starosti između 45 i 59 godina najčešće opredeljuju za veb prodavnice (29%).

Artikli koji se najčešće kupuju su odeća (54% ispitanika), električni uređaji (30%) i knjige (24%). Ove godine je dostava hrane takođe dospela na listu (8%), zajedno sa pretplatom na medijske usluge (6%) i plaćanjem onlajn kurseva (6%).

Građani su prepoznali internet kao dobru zamenu za čekanje u redovima, pošto je 51% ispitanika izjavilo da mesečne komunalne račune plaća onlajn, a to je značajan skok sa 18% iz 2016.

Iako je plaćanje pouzećem i dalje najčešći metod plaćanja, njegova upotreba je opala sa 47% na 43%. Platne kartice koristi 41% ispitanika, dok su e-banking i m-banking preferirana metoda plaćanja za 29% ispitanika.

Jelena Ristić, direktor za tržišta Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine u kompaniji Mastercard, izjavila je: „Onlajn kupovina nosi sa sobom neprevaziđen nivo komfora i praktičnosti, što je jedan od razloga zašto ona svake godine postaje sve popularnija. MasterIndex Srbija je pokazao da je 70,7% onlajn kupaca uvereno u sigurnost onlajn kupovine, a kada se uporedi sa prošlogodišnjih 28% kupaca koji su izjavili isto, verujemo da imamo izvrsnu platformu i motivaciju da nastavimo da pružamo sigurno i pojednostavljeno iskustvo kupovine korisnicima kartica putem rastuće mreže internet prodavnica kako u zemlji, tako i u inostranstvu.“

Nivo poverenja korisnika u sigurnost onlajn plaćanju povezan je sa njihovim praktičnim iskustvom, a uvek se savetuje korisnicima da pristupe onlajn plaćanjima na isti način kao što to rade sa standardnim kartičnim plaćanjima, to jest da nikome ne otkrivaju broj kartice, PIN i CVC kodove, da ne dele ove podatke onlajn i preko društvenih mreža, kao i da provere da li veb stranica trgovca ima simbol katanca i https:// oznaku koje garantuju sigurnu enkripciju podataka.

Korisnicima se savetuje da potraže Mastercard® SecureCode™ simbol na stranici trgovca, jer je SecureCode lični broj za autorizaciju kupovina putem Mastercard kreditnih i debitnih kartica. Samo korisnik kartice i njegova banka znaju tačan kod, koji se nikad ne deli sa prodavcem, tako da kupci mogu biti sigurni da su njihove internet transakcije zaštićene.

Podelite ovaj tekst: